Χάρις σε ένα τρομερό 2ο ημίχρονο, η Monaco κατάφερε να επιστρέψει από το -20 του 1ου και επικρατώντας με 91-80 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα να πετύχει την 5η νίκη της στα τελευταία 6 της ματς αλλά και να ανέβει στο 12-12.

To πρώτο ημίχρονο ήταν υπόθεση καθαρά του Ερυθρού, με τους γηπεδούχους να είναι συγκλονιστικά εύστοχοι σε αυτό το διάστημα (73%/67% στην πρώτη περίοδο – 53%-50% στη δεύτερη περίοδο) και να καταφέρνουν να φτάσουν ακόμα και στο +20 στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου (45-25), όντας φυσικά η μοναδική ομάδα στο παρκέ!

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα, τόσο η επιστροφή της… λογικής στην αποτελεσματικότητα των Σέρβων (44%/20% στην τρίτη περίοδο) όσο και οι πάμπολλες λύσεις επιθετικά της Monaco, η οποία κατάφερε να βρίσκει πολύ καλές και λογικές επιλογές (7 ασίστ σε 8 καλάθια/ 6-7 δίποντα στην τρίτη περίοδο), χάρισαν στους Γάλλους τη δυνατότητα να επιστρέψουν στο ματς και σταδιακά να ανακτήσουν και το προβάδισμα για πρώτη φορά από τα πρώιμα λεπτά της συνάντησης -όταν με 2 σερί τρίποντα των James και Motiejunas στο 32ο λεπτό πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (68-73).

Στη συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε ο ασταμάτητος στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό πριν από μερικές ημέρες Bacon, που με 5 απανωτούς πόντους στο 34′ έφερε την αρμάδα του Obradovic στο +8 (73-81) -«καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκης!

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 52-42, 64-64, 81-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.