Η Μιλάνο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ευτύχησε να χτίσει μία διαφορά 25 πόντων, όμως η Μπασκόνια στο τέλος εκμεταλλεύτηκε την… απροθυμία των Αμερικανών του Πιανιτζιάνι να αμυνθούν και με ένα επιμέρους σκορ 12-25 έφτασε τη διαφορά στο -5, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή της χρονιάς.

Το Ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην απομακρύνονται η μία από την άλλη στο σκορ στα πρώτα 7’ λεπτά και το σκορ να είναι στο 14-13. Ένα σερί 8-2 για τους Ιταλούς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα άνω των 3 πόντων στην Μιλάνο, με τους Θίοντορ και Γκουντάιτις να… πυροβολούν από τα 6,75. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει από πλευράς Βάσκων με τον Χουέρτας αρχικά και τον Μπουμπουά στη συνέχεια να μειώνουν τη διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-25.

Στο β’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζίανι σοβαρεύτηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα με αποτέλεσμα να κρατήσουν μόλις στους 12 πόντους τη Μπασκόνια. Με ένα σερί 9-0 η Αρμάνι έφτασε το σκορ στο 36-27, ενώ η παρουσία των Τζέρελς και Θίοντορ στην περιφέρεια έδωσε το κάτι διαφορετικό επιθετικά, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της, τους 14 πόντους (49-35), με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-37.

Το β΄ημίχρονο βρήκε την Αρμάνι να προσπαθεί να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά με τον Γκάουντλοκ να είναι αυτή τη φορά αυτός που βγήκε μπροστά στο σκοράρισμα και έφτασε γρήγορα τους 12 πόντους. Η Μπασκόνια κατάφερε να μειώσει το σκορ κυρίως με τις δημιουργικές εξάρσεις του Φόιγκτμαν, όμως τότε ήταν που πάτησαν γκάζι για τα καλά οι Ιταλοί και με ένα σερί 10-0 στο τέλος έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 76-58.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Μπασκόνια προσπάθησε να πραγματοποιήσει την τελευταία της αντεπίθεση και ευτύχησε να μειώσει ακόμα και στους 5 με ένα επιμέρους σκορ 12-25 με τον Σενγκέλια να κάνει το καλύτερο του φετινό παιχνίδι και τους Μπουμπουά και Ποιριέ να ακολουθούν. Παρόλα αυτά οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το έργο τους, με την Μιλάνο να πανηγυρίζει τη νίκη.

Ο Έλεγχος

Εξαιρετικός ήταν από την πλευρά των νικητών ο Κέρτις Τζέρελς με 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από άλλους 10 πρόσθεσε ο Γκουντάιτις με 8 ριμπάουντ. Ουσία και πόντους πρόσφεραν οι Γκάουντλοκ με 15 πόντους και Μιτσόφ-Θίοντορ με άλλους 12. Πάλεψε από πλευράς Βάσκων ο Τορνίκε Σενγκέλια με 19 πόντους και ο Μπουμπουά με 15, χωρίς όμως να μπορέσουν να φτάσουν την ομάδα στο στόχο της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 49-37, 76-58, 92-85.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 15 (2), Μίτσοφ 12 (2), Πάσκολο 4, Καλνιέτις 3, Ταρτσέφσκι 5, Τσιντσαρίνι 2, Εμπαγιέ 4, Θίοντορ 12 (1), Τζέφερσον 7 (1), Μπερτάνς 3 (1), Τζέρελς 15 (3), Γκουντάιτις 10.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 7 (2), Γκονζάλεθ 3 (1), Τίμα 6, Βόιτμαν 6, Χουέρτας 11 (1), Μπομπουά 15 (1), Τζάνινγκ 8, Πουαριέ 10, Τζόουνς, Σενγκέλια 19.