Έδειξε την επιθετική κυριαρχία του από νωρίς, αλλά και την αμυντική αδράνειά του! Ο Ολυμπιακός βγήκε, όμως, νικητής από τη “μάχη” κόντρα στην Τσεντεβίτα, με σκορ 62-84.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στο παρκέ με τους Ράιτ, Μπάμπιτς, Μπίλαν, Ιλιέφσκι, Ζελαμπάλ και η ελληνική ομάδα με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Πάουελ. Αν και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι “κόκκινοι” φάνηκαν μουδιασμένοι, αμέσως κατάφεραν να αντιδράσουν και να βγουν μπροστά στο σκορ (18-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κράτησε τον δυνατό του ρυθμό!

Εκπληκτικό μάλιστα, ήταν το ξεκίνημα του Στράτου Περπέρογλου, με την απόλυτη ευστοχία (3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα!) και μάλιστα σε πέντε λεπτά συμμετοχής! Η επιθετική λειτουργία τους, ήταν πάρα πολύ καλή και αν μάλιστα είχε φανεί λίγο πιο συγκεντρωμένος στην άμυνά του, θα μπορούσε από το δεύτερο δεκάλεπτο, κιόλας, να έχει ανοίξει πάρα πολύ τη διαφορά.

Χαρακτηριστικά, ο Ιλιέφσκιαφέθηκε” λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου να πραγματοποιήσει ένα 5-0 υπέρ της ομάδας του και να κλείσει την ψαλίδα. Και δεν σταμάτησε εκεί! Η λήξη του πρώτου μέρους ήρθε με τον πίνακα να γράφει 37-40, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να αμυνθούν καθόλου καλά, και οι Κροάτες πέτυχαν ένα επιμέρους 9-1.

Το δεύτερος μέρος, ξεκίνησε για τον Πρωταθλητή Ευρώπης με το δεξί  και με highlight την εξαιρετική ασίστ του Σπανούλη και κάρφωμα του Πάουελ για το 42-50. Στα πέντε πρώτα λεπτά έφτασε τη διαφορά στο +11 (44-55).

Η Τσεντεβίτα έκανε αξιόλογες προσπάθειες να έχει από… κοντά τον Ολυμπιακό χωρίς να τα καταφέρνει πάντα με επιτυχία και η διαφορά τους δεν έπεσε κάτω από τους πέντε πόντους. Μάλιστα, ο Χάινς με καλάθι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το 48-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός, “καθάρισε” τη νίκη από τα πρώτα λεπτά και η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (52-68). Η λήξη του αγώνα ήρθε με το σκορ να είναι στο 62-84 και με τους Πειραιώτες να δείχνουν πως μπορούν να ανταπεξέλθουν σε όλες τους τις υποχρεώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-40, 48-64, 62-84.
ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Πέτροβιτς): Ράιτ 11 (1), Σουπούτ 9 (1), Μπάμπιτς 2, Αντριτς 3 (1), Σάτον 3 (1), Μπιλάν 6 (11ριμπ.), Ιλιέφσκι 14 (2), Ζελαμπάλ 2, Νούρκιτς 4, Γκριν 6 (2), Μπάζνταριτς 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 10,  Λο 2, Αντιτς 7 (1),  Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής 2, Πάουελ 9, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1).