Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 90-83 της Ρεάλ Μαδρίτης για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ανέβηκε στο 4-2 στη βαθμολογία.

Παρά τις απουσίες η Ρεάλ μπήκε δυνατά στον αγώνα και με 3/4 τρίποντα πήρε το προβάδισμα νωρίς με 8 πόντους (9-17 στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι έχοντας τους Φακούντο Καμπάτσο (9π.) και Ρούντι Φερνάντεθ (8π.) να ξεκινούν καλά τα ματς, διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-30). Οι γηπεδούχοι ωστόσο με μία αντεπίθεση διαρκείας έκανε το (47-38 στο 18′) με σερί 13-0. Οι ΝτεΣόν Τόμας και Μάικλ Ρολ, ήταν οι πρωταγωνιστές για την Μακάμπι σε αυτά τα λεπτά. Μάλιστα οι δύο τους είχαν  τους 25π. από τους 47π. της Μακάμπι. Το μόνο που κατάφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είναι να μειώσει στους 5 πόντους και να κάνει το 47-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι κρατούσε μέχρι και το 25′ την διαφορά στους 7 πόντους (59-52), αλλά η Ρεάλ τρέχοντας ένα σερί 1-12 μέσα σε 4 λεπτά, πήρε το προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (64-66). Η Μακάμπι συνέχιζε να παίρνει σκορ από τον ζεστό Τόμας που είχε φτάσει τους 21 πόντους περνώντας μπροστά στο με 74-69. Τότε άρχισε το προσωπικό σόου του Ντόντσιτς που με δικό του 7-0 έκανε το 74-76 στο 35′. Όμως ούτε αυτό δεν ήταν αρκετό για την Ρεάλ με τους Ισραηλινούς που πήραν κεφάλι στο σκορ με 83-78 στο 37′ και 86-81 στο 38:30. Οι Μαδριλένοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 47-42, 64-66, 90-83.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Τόμας 21, Ρολ 16, Κέιν 1, Τάιους 14, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 4, Σεγκέβ, Κόουλ 10, Μπόλντεν 8, Παραχούσκι 3, Τζάκσον 13.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 2, Ραντλ 2, Ράντολφ 13, Φερνάντεθ 8, Ντόντσιτς 19, Ματσιούλις 2, Ρέγιες 12, Καμπάσο 12, Κάρολ 3, Τόμπκινς 5, Τέιλορ 5.