Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η Μπασκόνια στην έδρα της κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, της οποίας επικράτησε με 86-76 για την 28η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Πιο κοντά στην πρόκρισή τους στα Playoffs της Ευρωλίγκας οι νικητές, που έβαλαν σε… μπελάδες τις ελληνικές ομάδες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παρκέ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλουν το ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, με μία μικρή διαφορά από τους γηπεδούχους (22-18). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συνέχισαν να πορεύονται μαζί, με την Μπασκόνια, ωστόσο, να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ, πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (39-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι έπαιξαν καλύτερα και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά από τους αντιπάλους τους, που έδειχναν να μην μπορούν να προβάλουν αντίσταση (64-53). Στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια έκανε διαχείριση της αναμέτρησης, κρατώντας το υπέρ της σκορ, πριν φτάσει στη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 86-76.

Δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 64-53, 86-76.

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόθα 20 (1), Βόιγκτμαν 13 (1), Σεντεκέρσκις, Χουέρτας 12 (1), Ντιόπ, Πουαριέ 19, Τζόουνς 9 (3), Σιλντς 10 (1), Χίλιαρντ 3.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ, Φερνάντεθ 5 (1), Αγιόν 4, Γιούστα 9 (1), Πάντζαρ 3 (1), Κάρολ 16 (2), Γιουλ 5, Πρέπελιτς 9 (1), Κούζμιτς 8, Τόμπκινς 17 (3), Τέιλορ.