Η Ρεάλ Μαδρίτης όντας καταιγιστική κόντρα στην Νταρουσάφακα πήρε εύκολη νίκη με 101-83 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας μετά από 23 αγωνιστικές.

Οι Μαδριλένοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Σέρχιο Γιουλ αλλά και τον Ρούντι Φερνάντεθ οι οποίοι σφυροκόπησαν την Νταρουσάφακα με το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ να μην μπορεί να αντιδράσει στην αρένα της Μαδρίτης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους 9 φορές πρωταθλητές Ευρώπης να μπαίνουν δυνατά και μετά από το αρχικό 6-2, έβαλε μπροστά τη μηχανή ο Γιουλ, ο οποίος με δύο τρίποντα έφτασε το σκορ στο 12-4. Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά όμως δύο ακόμα τρίποντα του Ισπανού playmaker έφτασαν τη διαφορά στο +10 (18-8) έχοντας παιχτεί μόλις 5 λεπτά. Για περίπου δύο λεπτά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι που πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Τόμπικνς με τον Φερνάντεθ, οι οποίοι έφτασαν το σκορ στο 27-12, για να  βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο τέλος της περιόδου ο Γιουλ και να κάνει το 30-14, με την Νταρουσάφακα να είναι εντελώς άστοχη από τα 6,75.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε με τους ίδιους ρυθμούς με τους Τούρκους να κάνουν ένα σερί 0-5 χάρη στις εύστοχες βολές του Άντερσον αλλά και το τρίποντο του Μόερμαν και να φτάνουν το σκορ στο 30-19. Ο Οθέλο Χάντερ είχε υπεροχή στην ρακέτα και με τα κερδισμένα φάουλ του αλλά και τα δίποντα από πλευράς Νταρουσάφακα το σκορ έφτασε στο 36-27. Η χαμηλότερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έφτασε στους 8 (38-30). Αυτό ήταν και το σημείο κλειδί του αγώνα μια και στα 5’ λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Ρεάλ κατάφερε να πετύχει 17 πόντους. Ο Φερνάντες με τον Κάρολ ήταν σε εξαιρετική βραδιά και έφτασαν το σκορ στο 53-27 και με αυτό το σκορ μπήκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να επανέλθει στον αγώνα έχοντας τον Άντε Ζίζιτς σε καλή βραδιά με αποτέλεσμα να ροκανίζεται σιγά σιγά η διαφορά των 20 πόντων και να φτάνει ακόμα και στους 9, δύο λεπτά πριν από τη λήξη (69-60). Στα τελευταία δύο λεπτά όμως πριν το τέλος της γ’ περιόδου ο Ράντολφ πήρε από τα χέρια την ομάδα και με ένα μπλοκ αλλά και 5 προσωπικούς του πόντους έφτασε το σκορ στο 75-60.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο με την Τρίτη, με τους Τούρκους να προσπαθούν εκ νέου να μειώσουν το σκορ και χάρη στα τρίποντα των Χαραγκόντι, Μόερμαν και Ουίλμπεκιν, έφτασε το σκορ στο 83-69. Εν συνεχεία ο Τόμπκινς με ένα δικό του σερί 5-0 έκανε το σκορ 88-74 και όσο περνούσε η ώρα τόσο εδραίωνε τη νίκη της η ομάδα του Λάσο. Τα τελευταία λεπτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Γιουλ να κάνει το δικό του πάρτι ξεπερνώντας τους 100 πόντους η ομάδα του  χάρη στα τρίποντα του με το σκορ να ολοκληρώνεται στο 101-83