Η Λαμποράλ Κούτσα συνέτριψε εκτός έδρας την Λιέτουβος Ρίτας του Ανδρέα Γλυνιαδάκη με 85-64 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες, οι οποίες βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με τον Παναθηναϊκό (Δ’ όμιλος), συμβάδιζαν στο πρώτο μέρος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την απόδοση τους στο δεύτερο και να φτάνουν εύκολα στο πρώτο “διπλό” για φέτος. Κορυφαίος για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, ο Αντρές Νοτσιόνι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο παρκέ και συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (14-12 στο 5’). Στη συνέχεια η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-25) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια (41-45 ημίχρονο). Πολύ καλό παιχνίδι έως εκείνο το σημείο από τον Αντρές Νοτσιόνι, με τον παίκτη της Λαμποράλ Κούτσα να έχει 13 πόντους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι του Ντιρκ Μπάουερμαν συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα μην μπορώντας να πλησιάσουν στο σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν και άλλο το προβάδισμα τους, για το 54-62 της 3ης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, συνεχόμενοι πόντοι του Μίλκο Μπιέλιτσα και του Λέο Μαϊνόλντι έφτασαν τη διαφορά στο +16 (57-73 στο 35’) με αποτέλεσμα το γήπεδο να “παγώσει”. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με τη διαφορά να παίρνει διαστάσεις θριάμβου για το τελικό 85-64.

Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης δεν κατάφερε να σκοράρει στο σημερινό παιχνίδι (0/2 δίπ.), ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 10’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λιέτουβος Ρίτας για άλλο έναν αγώνα, ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με 14 πόντους (1/3 δίπ., 4/10 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28’ συμμετοχής.

Για την Λαμποράλ Κούτσα ο Αντρές Νοτσιόνι ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 20 πόντους (2/8 δίπ., 2/5 τρίπ., 10/12 β.). Επίσης, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ σε 35’ συμμετοχής, ενώ ο νεοαποκτηθείς είχε Μίλκο Μπιέλιτσα είχε 16 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 41-45, 54-62, 64-85
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 2, Μπαμπράουσκας 4, Παλάσιος 9, Σειμπούτιτς 2, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 14 (4), Ορέλικ 5 (1), Κούκ 13 (3), Μπέντζιους 2, Σονγκάιλα 10, Γέλοβατς 2.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ(Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 10 (2), Νοτσιόνι 20 (2), Όοστρουμ, Ντιόπ, Καουκένας 10, Χοτζ 10, Πλέις 9, Γιέλινεκ 10(2), Μπιέλιτσα 16 (2).