Ο ισπανικός “εμφύλιος” έκρυβε μια μίνι-έκπληξη, καθώς η αδιάφορη Μάλαγα επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 93-84 και την άφησε εκτός playoff, αφού οι Βάσκοι σε περίπτωση νίκης περνούσαν ως τέταρτοι μετά την ήττα της Εφές από την Φενέρ.

Η ομάδα του Χουάν Πλάθα έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν την νίκη-πρόκριση. Η Μάλαγα από το πρώτο κιόλας λεπτά έδειξε τις προθέσεις της να μην αφήσει τη συμπατριώτισσα να χαρεί. Στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 20-16 με τον Γκριν να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του.

Ο Γκριν συνέχισε στο ίδιο ρυθμό και με δικούς του σερί πόντους αύξησε τη διαφορά. Ωστόσο ο Κοζέρ, όντας ζεστός από το τρίποντο μείωσε στο καλάθι. Κάπου εκεί ο Ράιαν Τούλσον ανέλαβε δράση και με δικά του εύστοχα σουτ, αλλά και βοήθειες του Κουζμίνσκας δημιούργησε το 43-36 που ήταν το σκορ ημιχρόνου..

Στο δεύτερο μέρος οι Βάσκοι προσπάθησαν, αλλά ο Τούλσον δεν τους άφηνε ελπίδες με αποτέλεσμα η διαφορά να κυμαίνεται συνεχώς στα όρια της διψήφιας. Οι παίκτες του Πλάθα κράτησαν σταθερό ρυθμό και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Ίμπο Ναβάρο να διεκδικήσει τίποτα.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ράιαν Τούλσον (17 πόντοι), Τζέισον Γκρέιτζερ (15 πόντοι), αλλά και ο Καλέμπ Γκριν (11 πόντοι). Από τη Λαμποράλ ξεχώρισε ο Κοζέρ με 21 πόντους και ο Σαν Εμετέριο με 16π.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 43-36, 70-59, 93-84.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Γκάμπριελ 2, Μάρκοβιτς 3, Τούλσον 17 (2), Τόμας 9 (1), Σουάρεθ 8, Καραχόντζιτς 2, Γκρέιντζερ 15 (1), Βάσκεθ 3, Κουζμίνσκας 9, Στέφανσον 8 (1), Γκριν 11 (1), Γκολούμποβιτς 6.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 12 (1), Τζέιμς 9, Άιβερσον 6, Κοσέρ 21 (3), Σενγκέλια 9, Τιγί 8 (1), Μπέγκιτς 3, Σαν Εμετέριο 16 (1), Χάνσμπρο.