Για 2η φορά μέσα σε 20 περίπου μέρες αλλά και για 3η τη φετινή σεζόν, η Barcelona κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει αλλά να κατασπαράξει τη Real Madrid, με την αρμάδα του Saras Jasikevicius να θριαμβεύει με 86-68 στη Μαδρίτη και την φτάνει στις 21 νίκες στη φετινή EuroLeague.

Μπορεί το τελικό σκορ να μη μαρτυράει ακριβώς το καταλανικό ταπεραμέντο, αλλά η εκκίνηση, όταν και προηγήθηκαν τόσο με 2-24 όσο και με 6-28 στη συνέχεια, ήταν απίθανη και βγαλμένη από κάθε ιδεατό χρονοντούλαπο της ιστορίας, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύουν ξανά πως έχουν το πάνω χέρι φέτος με τη Βασίλισσα!

Η Barca δεν άφησε μάλιστα το προβάδισμα να πέσει ποτέ σε μονοψήφια κλίμακα μετά τα πρώτα λεπτά της συνάντησης μέχρι και το τελευταίο 5λεπτο, με κύριο όπλο την αμυντική της υπεροχή, αναγκάζοντας τους οικοδεσπότες να εκτελούν με το πενιχρό 35% σε 55 σουτ εντός πεδιάς αλλά και με το ακόμα πιο φτωχό 13% σε 16 τρίποντα.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως ο Νικ Καλάθης, που ήταν καταπληκτικός σήμερα με 10 πόντους (5-5 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες, απέχει πλέον μόνο μια ασίστ από την απόλυτη κορυφή των ασίστ και τον Βασίλη Σπανούλη (1607 έναντι 1606)!

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 31-52, 55-71, 68-86

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.