Σ’ ένα γήπεδο το οποίο ξυπνάει κακές αναμνήσεις από την περσινή σεζόν, ο Ολυμπιακός πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη επί της Αρμάνι με 86-85, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από εννιά αγωνιστικές. Οι Πειραιώτες πήγαν να “αυτοκτονήσουν”, καθώς με το σκορ στο 86-85 υπέρ τους, ο Παπανικολάου  αστόχησε και στις δύο βολές 15” πριν το τέλος, ωστόσο έβγαλαν την άμυνα πάνω στον Τζέρελς και “κλείδωσαν” το ροζ φύλλο αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και χάρη στην εξαιρετική κατάσταση του Ρόμπερτς προηγήθηκε με 9-14 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, όμως, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε το “φόρτωμα” του Μιλουτίνοφ με φάουλ (αποσύρθηκε νωρίς λόγω 2 προσωπικών στο πρώτο τρίλεπτο) και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα, έτρεξε 12-0 σερί ξεφεύγοντας με +7 (21-14) ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με τρίποντο, ο Ρόμπερτς μείωσε σε 21-17, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος, με την Αρμάνι ωστόσο να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ιταλοί είχαν 5 επιθετικά ριμπάουντ (11-6 συνολικά), ενώ οι Πειραιώτες είχαν πάρει τους 15 από τους 17 πόντους τους, από Ρόμπερτς και Στρελνιεκς.

Με την επιστροφή του Μιλουτίνοφ στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός σταμάτησε να δίνει επιθετικά ριμπάουντ στην Αρμάνι κι έτσι κατάφερε με ένα τρίποντο του Μάντζαρη, κι άλλο ένα από τον Στρέλνιεκς αρχικά να πλησιάσει στον πόντο (29-28) και εν συνεχεία να ισοφαρίσει σε 31-31 (5:12”). Ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με 3ο φάουλ, όμως με τον “καυτό” Στρέλνιεκς οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με 34-35, μετά από περίπου 10 αγωνιστικά λεπτά κι έχοντας πλέον βρει ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση ξέφυγαν με +6 (34-41) δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, αυτός που προηγούνταν στο ημίχρονο ήταν ο Ολυμπιακός με 42-46, παίρνοντας τους μισούς του πόντους από το δίδυμο Στρελνιεκς-Ρομπερτς (14 και 10π. αντίστοιχα).

Με το “καλημέρα” στην επανάληψη, ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με 4ο φάουλ κι έτσι κλήθηκε εσπευσμένα ξανά ο ΜακΛιν. Ο Αμερικανός, όμως, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά για πρώτη φορά με +10 (53-63) στο 28′, με συμπαραστάτες τον Ρόμπερτς και τον Πρίντεζη. Παρόλα αυτά, η Μιλάνο αντέδρασε και μείωσε στους τέσσερις, παραμένοντας στο κατώπι των Πειραιωτών ενόψει της 4ης περιόδου (62-66, 30′).

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η Αρμάνι πλησίασε στον πόντο (69-70) 6:51’’ πριν το τέλος, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε τρία λάθη σ’ αυτό το διάστημα. Με τρίποντο του Μίτσοφ, μάλιστα, πέρασε μπροστά στο σκορ με 72-70, τρέχοντας 8-0 σερί. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Αρμάνι να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως ο Παπανικολάου με τρίποντο ισοφάρισε σε 77-77, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Η κατάσταση παρέμεινε η ίδια μέχρι και το τελευταίο λεπτό όταν ο ΜακΛιν ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό σε 83-83. Με προσωπικό γκολ-φάουλ, ο Αμερικανός σέντερ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 85-86, 46” πριν το τέλος, ο Γκουντάιτις αστόχησε εξ επαφής κι όλα έδειχναν πως οι Πειραιώτες θα κλείδωναν τη νίκη, καθώς ο Παπανικολάου στάλθηκε στη γραμμή των βολών. Ωστόσο, ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε και στις δύο βολές κι έτσι όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση, όπου ο Τζέρελς αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση από τον Παπανικολάου. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν μια μεγάλη νίκη, παραμένοντας στην κορυφή της διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο πρώην παίκτης της Αρμάνι, Τζαμέλ ΜακΛιν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους (10/14 2π.) και 7 ριμπάουντ σε 28:50”, καλύπτοντας επάξια το κενό του Μιλουτίνοφ, ο οποίος ήταν ουσιαστικά εκτός αγώνα λόγω φάουλ (αγωνίστηκε μόλις 5’44”). Εξαιρετική εμφάνιση από Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς, οι οποίοι σημείωσαν 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46; 62-66, 85-86

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ 15 (1), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρτσέβσκι 7, Τσιντσαρίνι, Εμπαγιέ 3, Θίοντορ 20 (2), Τζέφερσον 10, Μπέρτανς, Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 19.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 22, Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοφ, Στρέλνιεκς 14 (2), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς 18 (2), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 4.