Δεχόμενη μόλις 9 πόντους (!) στην τρίτη περίοδο, η ALBA Berlin κατάφερε να σοκάρει την UNICS Kazan με 81-53 και να κάνει ένα άτυπο δώρο στον Ολυμπιακό, που ακόμα και αν ηττηθεί από τη Real Madrid αργότερα θα είναι πάνω από τους Ρώσους στο βαθμολογικό πίνακα της EuroLeague.

Μπορεί οι Γερμανοί να είχαν τον έλεγχο ήδη από το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν βρέθηκαν με δύο τρίποντα στο +10 (36-26), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ξανά συγκλονιστικοί στα μετόπισθεν κρατώντας τους Ρώσους στους μόλις 9 πόντους με 18% ευστοχία εντός πεδιάς (3-17 σουτ) -κάτι που τους χάρισε γρήγορα μια τεράστια ευκαιρία να είναι σταθερά στο +20!

Σημείο- κλειδί της μονομαχίας δεν ήταν άλλη από την συγκλονιστική αστοχία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κόλλησαν στο 26% σε 57 σουτ εντός πεδιάς αλλά και στο μόλις 15% σε 20 τρίποντα, με την ALBA να κάνει εξαιρετική δουλειά κρατώντας πολύ χαμηλά τους Mario Hezonja (3-12 σουτ, 0-3 τρίποντα), Isaiah Canaan (1-15 σουτ, 0-7 τρίποντα) και John Brown (2-9 σουτ)…

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 36-26, 56-35, 81-53

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.