O Sasha Vezenkov έκανε πράγματα και θαύματα. Πήρε φωτιά στη Γερμανία και έκανε στάχτη την Alba. Ο 26χρονος φόργουορντ του Ολυμπιακού, έκανε το παιχνίδι της ζωής του, πέτυχε 4 ρεκόρ καριέρας και ισοφάρισε άλλα 4 και οδήγησε τους ερυθρόελυκους στην άλωση του Βερολίνου και στο 84-80 επί της Alba.

Ο Vezenkov πέτυχε ένα εμφατικό double – double, καθώς είχε 31 πόντους με 5/5βολ., 4/9διπ. και 6/7τριπ., ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Είχε ακόμα 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και μόλις 2 λάθη σε 26΄.24΄΄ και ανατίναξε το σύστημα αξιολόγησης καθώς έφτασε τους 41 βαθμούς. Οι επιδόσεις του σε πόντους και σε βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης αποτελούν ρεκόρ καριέρας, ενώ πέτυχε επίσης ρεκόρ σε εύστοχα τρίποντα και ρεκόρ στα αμυντικά ριμπάουντ! Μέσα σε όλα, ισοφάρισε τα ρεκόρ του σε ριμπάουντ κλεψίματα, εύστοχα δίποντα και προσπάθειες για δίποντα.

Σπουδαίο ματς έκανε πάντως και ο Σλούκας (14π. με 4/6τριπ., 6ασ., 4ριμπ., 3κλεψ.).

Ο Ολυμπιακός είχε 53,1% στα δίποντα (1732), 46,7% στα τρίποντα (14/30), πήρε τα ριμπάουντ (40-32), έκανε 11 κλεψίματα, είχε 20 ασίστ, αλλά τα μεγάλα του «μείον» ήταν τα 19 λάθη και τα 11 επιθετικά που του πήραν οι Γερμανοί.

Από την Alba κορυφαίοι ήταν οι Siva (14π., 7ασ.), Skima (11π., 10ριμπ.).

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν έτσι τις 3 σερί νίκες και το σκορ τους είναι πλέον 14-16, ενώ έσπασαν το σερί των 4 συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών.

Η Alba έχασε μετά από 2 σερί εκτός έδρας νίκες και πήγε στο 11-19.

Ξεκίνησε καλά (σερί 7-0) ο Ολυμπιακός, αλλά «κόλλησε» στη συνέχεια

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Βρέθηκε να χάνει 2-0, αλλά πίεσε στην άμυνα, ο Ellis έβαλε τους πρώτους 4 πόντους της ομάδας, ο Vezenkov έβαλε τους 3 επόμενους με τρίποντο και ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 2-7 στο 2΄.57΄΄.

Επιμέρους σκορ 10-2 για Alba

Η Alba, όμως, ξύπνησε, ενώ οι ερυθρόλευκοι «κόλλησαν» τελείως σε επίθεση και στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός τα έσπασε στο διάστημα αυτό. Είχε 1/4διπ., 0/3τριπ. και έκανε και 1 λάθος και οι Γερμανοί με ηγέτη τον Siva (είχε 6π. με 2/2τριπ. στο διάστημα αυτό) έκαναν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και προσπέρασαν τους φιλοξενούμενους (12-9 στο 5΄.49΄΄).

Σκόραραν μόνο οι Ellis και Vezenkov από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός με τους Vezenkov, Ellis να είναι οι μόνοι παίκτες που σκόραραν στην πρώτη περίοδο (είχαν από 8π. ο καθένας), δεν άφηνε την Alba να ξεφύγει, αλλά δεν μπορούσε και να την προσπεράσει και το δεκάλεπτο έληξε 18-16.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 5/11διπ., 2/7τριπ., 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη, ενώ έχασε τα ριμπάουντ (8 έναντι 12 με 5 επιθετικά των Βερολινέζων) από τους Γερμανούς, που είχαν μεν 6 λάθη (έναντι 6 ασίστ) και 2/10τριπ., αλλά είχαν 83,3% στα δίποντα (5/6).

Στο -7 οι ερυθρόλευκοι

Στην 2η περίοδο η Alba ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, και πήγε στο +6 (24-18 στο 10΄.48΄΄).

Στο 11΄.49΄΄ ο McKissic έγινε ο πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού εκτός των Vezenkov, Ellis, που γράφτηκε στον πίνακα των σκόρερ, καθώς έκανε το 24-20, ενώ ο Αμερικανός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 12΄.41΄΄ πέτυχε και δεύτερο καλάθι και έκανε το 26-22.

Ο Μπαρτζώκας (είχε αποσύρει στον πάγκο, Vezenkov και Ellis, αλλά και τον Σλούκα για ανάσες) ανακάτεψε την τράπουλα και έβαλε 5άρι τον Jean-Charles, ενώ είχε 3άρι τον McKissic («1» τον Σπανούλη, «2» τον Λαρεντζάκη και «4» τον Πρίντεζη), αλλά οι Γερμανοί δεν έκοψαν ρυθμό και στο 13΄.13΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 7 πόντους (29-22).

Ξύπνησε ο Ολυμπιακός με Σπανούλη και έκανε προσπέραση

Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, τα… είπε στους παίκτες του και ο Ολυμπιακός ξύπνησε.

Με ηγέτη τον Σπανούλη, πίεσε, έτρεξε, έβαλε τα τρίποντα (έβαλαν από ένα οι Σπανούλης, Λαρεντζάκης), χτύπησε κοντά στο καλάθι με Πρίντεζη, Jean-Charles, πήρε επιθετικά ριμπάουντ και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 και προσπέρασε τους Γερμανούς (31-32) στο 16΄.13΄΄.

Ρεσιτάλ λαθών και νέο ερυθρόλευκο «κόλλημα»

Οι ερυθρόλευκοι κόλλησαν όμως, ξανά. Έκαναν 4 λάθη, είχαν 0/2βολ., 0/1διπ., 0/1τριπ. και η Alba ξαναπήρε το προβάδισμα και με ένα σερί 6-0 πήγε και στο +5 (37-32 στο 17΄.31΄΄)

Ο Ολυμπιακός με ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα δίποντο του Jean-Charles έκανε ένα σερί 5-0 και ισοφάρισε το ματς (37-37 στο 9΄.10΄΄), αλλά ο Siva με 5 δικούς του πόντους (2/2βολ. και 1 τρίποντο) έδωσε πάλι αέρα 5 πόντων στην Alba στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-37).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός είχε στο πρώτο μέρος θέματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι του, είχε μόλις 2/5 βολές, ενώ έκανε 11 λάθη (έναντι 10 ασίστ). Είχε όμως, 7 κλεψίματα, είχε 10/20διπ., και 5/14τριπ., ενώ πήρε τα ριμπάουντ στο δεύτερο δεκάλεπτο (13-6) και το συνολικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο στον τομέα αυτό ήταν υπέρ των φιλοξενουμένων (21 ριμπάουντ με 9 επιθετικά, έναντι 18 με 8 πάντως, επιθετικά των Γερμανών).

Οι Γερμανοί είχαν μόλις 5/17 τρίποντα (αλλά είχαν 3/7τριπ. στην 2η περίοδο). Είχαν όμως, 66,7% στα δίποντα (10/15διπ.). ενώ είχαν 10 ασίστ, έναντι 9 λαθών (έκαναν μόνο 3 στο δεύτερο 10λεπτο) και 6 κλεψίματα.

«Γκάζωσε» ο Ολυμπιακός στην αρχή, κόλλησε, αλλά, βγήκε μπροστά ο Vezenkov

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι. Πίεσε, έτρεξε και με ένα τρίποντο του McKissic στο ξεκίνημα και 4π. στη σειρά από τον Πρίντεζη, έκανε ένα σερί 7-0 σε 1΄.27΄΄ και πέρασε μπροστά στο σκορ (42-44 στο 21΄.27΄΄).

Η Alba το ‘ριξε στα τρίποντα (είχε 3/6 στο διάστημα αυτό), ο Vezenkov που βγήκε μπροστά στη συνέχεια αντιστεκόταν, αλλά παρόλα αυτά οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 53-49 στο 25΄.26΄΄.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά με ένα τρίποντο του Σλούκα και ένα δίποντο του Vezenkov (53-54 στο 26΄.03΄΄).

Οι Γερμανοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-2 (60-56 στο 27΄.37΄΄), αλλά ο Vezenkov με ένα τρίποντο (και τον 10ο συνολικά πόντο του στην 3η περίοδο) μείωσε σε 60-59 (27΄.58΄΄) και ο McKissic στη συνέχεια έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους (60-61 στο 28΄.39΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά στο «Χ» (62-62).

Κρεσέντο Ολυμπιακού με Vezenkov, Σλούκα και +11

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 6-0 με καλάθι και φάουλ του Vezenkov και ένα 3ποντο στον αιφνιδιασμό του Σλούκα και πήρε αέρα 6 πόντων (62-68) στο 31΄.06΄΄. Ο Ολυμπιακός δεν έλεγε όμως, να σταματήσει με τίποτα.

Συνέχεια να τρέχει, να βάζει τα σουτ και να πιέζει και στο 35΄.24΄΄ οι ερυθρόλευκοι πήγαν στο +11 (67-78) έχοντας ως εκεί στην 4η περίοδο ένα επιμέρους σκορ 16-5!

Πήγε να βγάλει τα μάτια του

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήγε να βγάλει τα μάτια του μόνος του. Έκανε 3 λάθη, είχε 0/2τριπ., 0/1διπ., 1/4βολ. και η Alba έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-1 και μείωσε στον πόντο (78-79 στο 30΄.26΄΄).

«Εκτέλεση» από Vezenkov

Ο Sasha Vezenkov, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα. Στα 15΄΄ πριν το τέλος έριξε την χαριστική βολή στους Γερμανούς. Όπλισε, σηκώθηκε από τα 6.75μ. βρήκε στόχο ένα το 78-82 και χάραξε τον δρόμο της νίκης.

Στα 7΄΄ ο Lammers μείωσε σε 80-82, αλλά ο Vezenkov κέρδισε φάουλ στα 3,7΄΄ πριν την λήξη, έβαλε φυσικά και τις δυο βολές, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το 80-84, αφού ο Siva αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84.