Η Armani δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι μετά το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της. Και ο Ολυμπιακός δεν θα πρέπει να έχει κανένα πρόβλημα επ’ αυτού! Η ALBA έριξε ακόμα πιο χαμηλά την ιταλική ομάδα, έναν από τους κύριους ανταγωνιστές των “ερυθρόλευκων” στην κούρσα για την οκτάδα (ενδεχομένως και την τετράδα), καθώς την υποχρέωσε σε 4η συνεχόμενη ήττα με 81-76 στο Βερολίνο για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Με εξαίρεση ένα σερί 0-10 που έδωσε στην Armani ένα πρόσκαιρο προβάδισμα με 19-20 στο 11’, η ALBA ήταν το απόλυτο αφεντικό στην Marcedes-Benz Arena. Έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (42-28) και ξέφυγε ακόμα και με +17 στο 25’ (60-43), πριν δεχτεί την αντεπίθεση της Armani. Η ομάδα του Ettore Messina πλησίασε δύο φορές μέχρι τον έναν πόντο στο 4ο δεκάλεπτο (71-70 στο 35’ και 77-76 στο 1’32’’ πριν από τη λήξη), ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν.

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη για την ALBA (5-8) έπειτα από 3 ήττες στη σειρά, καθώς και η πρώτη εντός έδρας απέναντι στους Μιλανέζους, που είχαν 2-0 στο Βερολίνο μέχρι σήμερα. Ο Marcus Eriksson (21 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος των Γερμανών, την ώρα που η Armani (8-5) ήταν πάλι άστοχη από την περιφέρεια (6/23 τρίποντα), έχανε κατά κράτος τα ριμπάουντ (42-26) και είχε πρώτο σκόρερ τον Malcolm Delaney (13 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-33, 67-56, 81-76