Ο Sarunas Jasikevicius ήταν όλο χαμόγελα στο φινάλε του αγώνα στο Βερολίνο και όχι άδικα. Η Barcelona πραγματοποίησε μία ολοκληρωτική εμφάνιση, σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να διαλύσει με συνοπτικές διαδικασίες την Alba Berlin 103-67 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague, έχοντας σε όλο το δεύτερο ημίχρονο διαφορές άνω των 20 πόντων.

Μετά τα πρώτα 5-6 λεπτά του αγώνα η Barca ήταν επιβλητική. Αποσπάστηκε στο σκορ για πρώτη φορά στο 7’ (12-20) χάρις σε ένα επιμέρους 2-12 και από εκεί και πέρα άρχισε να ανεβάζει διαρκώς τη διαφορά. Μετά τα 11/15 σουτ της πρώτης περιόδου η καταλανική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 20 πόντων (36-56), το οποίο διεύρυνε στο +28 στο 30’ και στο τελικό +36, που ήταν και η μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι.

Ο Nikola Mirotic τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 8/8 δίποντα, ο Alex Abrines έβαλε 17 με 5/6 τρίποντα, ενώ ο Νικ Καλάθης πρόλαβε σε 18’25’’ να μοιράσει 12 ασίστ για τη Barcelona, η οποία σούταρε με 73,7% στα δίποντα, με 52,2% πίσω από τα 6,75μ. και με 91,7% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ενώ μοίρασε ακόμα 31 ασίστ και μάζεψε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (43-22) από τους Γερμανούς!

Από πλευράς Alba, η οποία προηγήθηκε πρόσκαιρα με δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, ξεχώρισαν οι Simone Fontecchio (17 πόντοι) και Luke Sikma (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ σε κακή βραδιά βρέθηκε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο Marcus Eriksson, που είχε 3 πόντους με 1/9 σουτ.