Μέσα σε πέντε λεπτά έχασε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να το “χτυπάει” για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια της στην τελευταία περίοδο και υπέστη βαριά ήττα από την Anadolu Efes με 88-69, σε ένα ματς που μέχρι το 29’ ήταν ισόπαλο!

Πώς συνέβη αυτό; Η άμυνα της Anadolu Efes (4-6) κράτησε τον Ολυμπιακό (6-4) στους τρεις πόντους (με 1/12 σουτ) στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες στην 4η εκτός έδρας ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες μακριά από το ΣΕΦ.

Αυτή ήταν επίσης η 6η συνεχόμενη ήττα στις αναμετρήσεις με την Efes για τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι προδόθηκαν για μία ακόμα φορά από την άμυνά τους μακριά από το ΣΕΦ. Μία άμυνα που δέχεται 66,5 πόντους στα εντός έδρας παιχνίδια και 84,7 στα εκτός. Στο 4ο δεκάλεπτο, βέβαια, προδόθηκαν και από την επίθεσή τους, η οποία λειτουργούσε εξαιρετικά για 30 λεπτά…

Ο Moustapha Fall (15 πόντοι) και ο Sasha Vezenkov (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από πλευράς Ολυμπιακού, την ώρα που ο ασταμάτητος Rodrigue Beaubois (έβαλε 20 από τους 29 πόντους του στο 1ο ημίχρονο) οδήγησε την τουρκική ομάδα, έχοντας και τη συνδρομή των Vasilje Micic (19 πόντοι), Shane Larkin (10 πόντοι, 6 ασίστ) και Krunoslav Simon (8 πόντοι) στο 2ο ημίχρονο.

Αυτοί οι τέσσερις ήταν άλλωστε και οι κύριοι υπεύθυνοι για το απίστευτο επιμέρους 20-3 της Efes στην 4η περίοδο, κι ενώ στα προηγούμενα 30 λεπτά οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα έξι φορές (με το σκορ να είναι ισόπαλο άλλες εννέα), με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους (10-17 στο 6’ ο Ολυμπιακός και 56-49 στο 25’, 63-56 στο 28’ η Efes).

Ακόμα και στο σημείο που η ομάδα του Ergin Ataman ξέφυγε με 63-56, ο Ολυμπιακός απάντησε με επτά σερί πόντους και ισοφάρισε εκ νέου το σκορ (63-63) στο 29’. Και μετά επήλθε το χάος… Η Efes μπήκε στην 4η περίοδο με σερί 11-0 σε διάστημα 5,5 λεπτών, ξέφυγε με 79-66 στο 36’ και το ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης “τελείωσε” μάλλον πρόωρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Anadolu Efes (Ataman): Larkin 10 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Beaubois 29 (7/10 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 2/3 βολές), Singleton 3 (1), Balbay, Bryant, Moerman 9 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Pleiss 2, Micic 19 (6/6 βολές, 5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα), Petrusev 4, Dunston 4, Simon 8 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 9 (1), Ντόρσεϊ 2 (1/6 σουτ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Fall 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), , Σλούκας 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Martin 5, Vezenkov 17 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), McKissic 4.