Efes και Ερυθρός δυο ομάδες με αντίθετη πορεία στην διοργάνωση αναμετρήθηκαν στο Sinan Erden με τους Τούρκους να επικρατούν εύκολα

Για τους νικητές Τούρκους ξεχώρισαν οι Larkin,Micic και Sanli με 24,13 και 12 πόντους αντίστοιχα

Για του Σέρβους προσπάθησαν οι Dobric,Davidovac και Reath με 12,12 και 10 πόντους αντιστοίχως

Με την νίκη τους αυτή  οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 12-10 ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 7-15

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι γνωρίζοντας πως η νίκη είναι το μοναδικό αποτέλεσμα για αυτούς κάτι το οποίο επιβεβαίωσαν από νωρίς δίχως να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Σέρβους. Με πρωταγωνιστές τους Simon και Sanli προηγήθηκαν 20-8 (6′) με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως μοναδική πηγή κινδύνου τον καθόλη την σεζόν επιθετικό τους ηγέτη Jordan Loyd ο οποίος είχε σκοράρει σχεδόν τους μισούς (7) από τους συνολικούς πόντους της ομάδας του στο 1ο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με σκορ 29-13

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα των Τούρκων δεν διαφοροποιήθηκε το παραμικρό σε σχέση με το πρώτο. Οι παίχτες του Ataman συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι αλλά με άλλο πρωταγωνιστή καθώς πήρε μπαγκέτα μαέστρου οι Larkin ο οποίος σκόραρε συνεχώς και χωρίς σταματημό φτάνοντας την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους είκοσι πόντους (46-25, 16′) με τους παίχτες του Radonic να παρακολουθούν όντας ανήμποροι να αντιδράσουν. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά οι Σέρβοι είδαν και το ηγέτη τους να αποχωρεί τραυματίας κάτι που τους έκανε επιπλέον ζημιά κυρίως ψυχολογική αφού ο Ερυθρός παρά τις προσπάθειες του Dobric έμενε πίσω με διαφορά 21 πόντων (56-35).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρέμειναν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο στόχο τους που δεν ήταν άλλος από την νίκη και σε συνδυασμό με το γεγονός πως ο Αμερικανός σκόρερ των Σέρβων δεν επέστρεψε ποτέ ξανά στο παρκέ δεν τους έκανε να χαλαρώσουν και με το δίδυμο Μicic Lakrin  να συνεχίζει να αποδίδει στα κόκκινα και χωρίς φρενάρισμα η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 πόντους σταθερά (68-47) και έδωσε την ευκαιρία στον coach Ataman να κάνει rotation ενόψει της τέταρτης περιόδου στην οποία οι δυο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 75-52

Από την αρχή του τέταρτου και τελευταίου διαδικαστικού δεκαλέπτου και μέχρι την κόρνα της λήξης το μοναδικό που ενδιέφερε πλέον το κοινό ήταν το τελικό αποτέλεσμα καθώς ο νικητής είχε κριθεί προ πολλού. Οι παίκτες του Ataman διατήρησαν την αγωνιστική τους συνέπεια σε υψηλά επίπεδα παρά την διαφορά των δυο ομάδων και οι Σέρβοι κατάφεραν να μειώσουν ελάχιστα την διαφορά μόνο όταν τους το επέτρεψαν οι Τούρκοι στο τελικό (84-72).

Τα Δεκάλεπτα:29-13,56-35,75-52,86-72