Η Anadolu Efes χρειάστηκε πάνω από ένα μήνα για να βρει ρυθμό, αλλά εν τέλει τον βρήκε. Και τώρα… άντε πιάστε την! Η ομάδα του Ergin Ataman συνέτριψε τη Monaco 98-77 για την 11η αγωνιστική της EuroLeague και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της χρονιάς αριθμεί τρεις νίκες στη σειρά.

Η Anadolu Efes (5-6) είχε πάλι τα γνωστά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, ήταν όμως πολύ λιγότερα από κάθε άλλο παιχνίδι. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέτυχε 23 πόντους από λάθη αντιπάλου, 17 στον αιφνιδιασμό και είχε πάλι σε σπουδαία βραδιά τον Rodrigue Beaubois, ο οποίος σημείωσε 15 από τους 17 πόντους του στο 1ο ημίχρονο.

Άλλοι τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Efes, η οποία ξέφυγε από το 7’ με 19-9, ανέβασε τη διαφορά στους 20 (58-38) στο τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου και δεν ανησύχησε ούτε στις δύο περιπτώσεις που η Monaco πλησίασε μέχρι τους έξι πόντους στο 25’ (60-54) και στο 35’ (81-75). Ένα νέο ξέσπασμα (15-0) εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +21 στο 40’ (96-75) για τους γηπεδούχους…

Ο MITROVIC ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ JAMES ΣΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Ο Donatas Motiejunas (21 πόντοι, 9/10 σουτ) και ο Paris Lee (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Monaco (5-6), η οποία υπέστη την 4η σερί εκτός έδρας ήττα της. Πολύ χαμηλά έμεινε ο Mike James (4 πόντοι, 2/6 σουτ), που είδε και το δρόμο για τα αποδυτήρια από τον Zvezdan Mitrovic 7’27’’ πριν από τη λήξη (και με το σκορ 76-68), ύστερα από έντονο διάλογο που είχαν που οι είχαν οι δυο τους στον πάγκο των Μονεγάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 58-40, 73-61, 98-77