H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν τα κατάφερε στον τελικό, αφού ηττήθηκε με 61-82 απ’ τη Mega Mozart, τερματίζοντας στη 2η θέση του Adidas Next Generation Tournament.

Το συγκρότημα του «Kill Bill» έκανε ένα πολύ καλό 1ο ημίχρονο, αφού στη λήξη αυτού βρισκόταν μπροστά με 7 πόντους (39-32). Στο 2ο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν, με τη Mega Mozzart να εκμεταλλεύεται κάθε λάθος που έκανε η U18 NGST και γύρισε το παιχνίδι, με τη λήξη της 3ης περίοδο να τη βρίσκει μπροστά με 6 πόντους (57-51).

Η ομάδα του Αλέξανδρου Σαμοντούροφ έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στην 4η περίοδο, αφού με το επί μέρους σκορ να λήγει 25-10 (40-22 το επί μέρους του 2ου ημιχρόνου!), οι Σέρβοι έφτασαν πανηγυρικά στην κορυφή του Adidas Next Generation Tournament.

Απ’ την ομάδα του «V-Span», ο Σαμοντούροφ έμεινε στους 9 πόντους (4/7 σουτ), μαζί με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ μοναδικοί διψήφιοι ήταν οι Perrin (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Jovic (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Απ’ τη Mega ξεχώρισαν οι Djurisic (21 πόντοι), Jelavic (19 πόντοι) και Bagayoko (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.