Tην 3η της νίκη στα τελευταία 4 παιχνίδια της κόντρα στην ALBA Berlin κατάφερε να πετύχει το βράδυ της Τρίτης (18/1) η Armani Milano, η οποία επικράτησε δύσκολα με 84-76 και έπιασε τον Ολυμπιακό στην 3η θέση (12-6).

Μετά από ένα πολύ κλειστό πρώτο ημίχρονο, όπου υπήρχαν συνολικά 6 προσπεράσεις και 2 ισοφαρίσεις στο σκορ ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν μόλις το +6, αλλά και μια εξαιρετικά ανταγωνιστική 3η περίοδο όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν η καλύτερη ομάδα του παρκέ, οι Ιταλοί ξέσπασαν στην 4η όντας «φλογεροί» στην επίθεση (7-10 σουτ μέχρι το 37′)!

Οι ντόπιοι Datome, Melli και Ricci ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές για τους νικητές με 35 κοινούς πόντους, με την αρμάδα του coach Messina να φτάνει στην 4η νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια στη διοργάνωση.

Τέλος, οι «Έλληνες» Bentil, Hall, Grant και Hines πέτυχαν 21 κοινούς πόντους, με τους 2 τελευταίους να ευθύνονται για τους 15 εξ αυτών.

Tα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.