Ο Ολυμπιακός το πάλεψε. Βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους, αλλά επέστρεψε. Ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά ξαναμπήκε στο ματς. Στα κρίσιμα σημεία όμως, δεν είχε καθαρό μυαλό, ενώ πλήρωσε ακριβά τα συνολικά 15 λάθη του, αλλά και το μεγάλο βράδυ στο οποίο βρέθηκε ο πρώην παίκτης του, Kevin Punter και ηττήθηκε με 90-79 από την Armani.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την 3η ήττα του στα 4 τελευταία ματς,. έχασε λίγο έδαφος από την μάχη της 8άδας και είναι πλέον στο 11-11, ενώ η Armani που πέτυχε την 5η σερί νίκη της πήγε στο 14-7.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε ακριβά τα 15 λάθη του (έναντι 16 ασίστ) λάθη του και δέχτηκε 23 πόντους απ’ αυτά. Στον αντίποδα πάντως, η νίκη του στα ριμπάουντ και δη τα επιθετικά που πήρε (είχε 39 με 11 επιθετικά έναντι 27) του έδωσαν 23 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 48,6% στα δίποντα (17/35) και 38,7% στα τρίποντα (12/31), αλλά η Armani είχε καλύτερα νούμερα απ’ αυτούς, καθώς σούταρε με 54,5% στα δίποντα (18/33) και 43,5% στα τρίποντα 910/23), ενώ έκανε μόλις 7 λάθη (έναντι 19 ασίστ και είχε και 8 κλεψίματα).

Από τους «ερυθρόλευκους» πολύ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Vezenkov (18π., 10ριμπ., 2ας., 1κλεψ.), ενώ στο ύψος του στάθηκε ο Σλούκας (17π με 5/7τριπ., 4ριμπ., 7ασ., αλλά και 4 λάθη).

Τρομερός Punter, έκανε 3 ρεκόρ καριέρας

Ο Kevin Punter ήταν ο κορυφαίος της Armani και μάλιστα έκανε 3 ρεκόρ καριέρας με τους 27 πόντους που πέτυχε (είχε 24π. από τις 5/2/2020 κόντρα στον Παναθηναϊκό, όταν εκείνος έπαιζε στον Crvena Zvezda), με τους 33 βαθμούς που είχε στο ranking (είχε 29 από τις 2011/2020 στο ματς της Armani με την Zalgiris) και με τις 5 ασίστ που έδωσε (είχε 4 από τις 23/1/2020 σε ένα ματς του Crvena Zvezda με την Barcelona).

To ματς

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε νωρίς στο -4 (7-3 στο 1΄.46΄΄), αλλά απάντησε αμέσως έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 7-9 στο 3΄.18΄΄.

Το τρίποντο του Punter (10-9 στο 3΄.35΄΄) ξεκόλλησε την Armani και κόλλησε τους «ερυθρόλευκους», που έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα, ήταν άστοχοι και έτσι οι Ιταλοί έτρεξαν συνολικά ένα σερί 7-0 και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ 14-9 στο 4΄.57΄΄.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε (15-15 στο 6΄.14΄΄) και μέχρι το 7’.45΄΄ (19-17) οι «ερυθρόλευκοι» ζόριζαν την Armani, αλλά στη συνέχεια οι Μιλανέζοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 5-2 και πήγαν στο +5 (24-19 στο 10΄).

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πλήρωσε την κακή του άμυνα (οι 24οπ. Που δέχτηκε είναι πολλοί), την μη εξουδετέρωση των Datome, Rodriguez, τα πολλά λάθη του (4), και τα άστοχα τρίποντα (1/6).

«Θόλωσε» και βρέθηκε στο -18

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός «θόλωσε». Η άμυνά του χαλάρωσε τελείως, έκανε 5 λάθη στα πρώτα 4΄.52’’ (είχε συνολικά 6 στο δεύτερο 10λεπτο), ήταν άστοχος, πήγε σε κακές επιλογές, ήταν ευάλωτος στους αιφνιδιασμούς και βρέθηκε στο -18 (44-26 στο 17΄.33΄΄) μετά από ένα επιμέρους σκορ 20-7 της Armani, η οποία σκόραρε με κλειστά μάτια από το τρίποντο (είχε 2/3 στο διάστημα αυτό και 5/6 από το ξεκίνημα του ματς ως εκεί).

Αντίδραση και σερί 8-0

Το -18 ξύπνησε τον Ολυμπιακό, που πίεσε, βρήκε σκορ και έτσι έτρεξε ένα σερί 8-0 με 2 τρίποντα (είχε 1/9τριπ. ως εκεί) από McKissic, Σλούκα και ένα δίποντο του Jean-Charles και κατέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (44-34) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός είχε τεράστια θέματα στην άμυνα στο πρώτο μέρος, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό το κακό. Εκανε 10 λάθη (τα 6 στην δεύτερη περίοδο) και δέχτηκε 15π. απ’ αυτά, είχε μόλις 4 ασίστ και μόλις 3/11 τρίποντα. Από την άλλη, είχε 55% στα δίποντα, κέρδισε τα ριμπάουντ (20 με 8 επιθετικά έναντι 11) και πήρε 11π. από δεύτερες ευκαιρίες.

Η Armani είχε 9/18διπ. (50%), 5/9τριπ. (55,6%), έκανε μόλις 3 λάθη, είχε 8 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα.

Αντεπίθεση και «Χ»

Στην 3η περίοδο η Armani έδειχνε να έχει το πάνω χέρι (48-37 στο 21΄.16΄΄ και 58-48 στο 24΄.04΄΄). Εκεί ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά. Πίεσε, πήρε σκορ από τον Martin κοντά στο καλάθι, έκανε ένα επιμέρους 14-4 και ισοφάρισε το ματς (62-62 στο 28΄.43΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 65-62.

«Ερυθρόλευκο» βραχυκύκλωμα

Στην 4η περίοδο έγινε μάχη (68-67 στο 32΄17΄΄) αρχικά. Στη συνέχεια όμως, ο Ολυμπιακός κόλλησε και βραχυκύκλωσε. Εχασε τα δυο πρώτα δίποντα που έκανε. Στη συνέχεια έπιασε τα τρίποντα, είχε 0/3 στη σειρά. Η Armani ανέβασε στροφές έκανε ένα σερί 9-0 και πήγε στο +10 (77-67 στο 35΄.13΄΄).

Αντεπίθεση Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Πήρε ξανά μπροστά μετά το 36΄.45΄΄ (81-71) βρήκε σκορ από τα 6.75μ. έκανε ένα σερί 8-0 και πλησίασε στους 2 πόντους (81-79 στο 38΄).

Μεγάλο τρίποντο του Delaney και κρεσέντο Punter

Στο 38΄.20΄΄ ο Delaney έδειξε την κλάση του. Έβαλε το μεγάλο τρίποντο και έκανε το 84-79. Αυτό έκοψε τα πόδια του Ολυμπιακού και έδωσε φτερά στα πόδια της Armani, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν, ενώ ο Σλούκας αποσυντονίστηκε έκανε 1 λάθος, είχε ένα άστοχο τρίποντο, έκανε ένα αντιαθλητικό φάουλ. Από την άλλη ο Punter πήρε φωτιά, έβαλε ένα δίποντο στα 31΄΄ (86-79), ένα τρίποντο στα 12΄΄ (89-79), έβαλε και μια βολή μετά το αντιαθλητικό του Σλούκα (90-79) και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79.

ARMANI (Ettore Messina): Punter 27 (7/8βολ., 4/4διπ., 4/8τριπ., 2ριμπ., 5ασ., 1κλεψ.), LeDay 6 (7ριμπ.), Micov 2, Moraschini 2, Roll, Rodriguez 14 (2), Tarczewski 5, Delaney 16 (10/11βολ., 0/4διπ., 2/3τριπ., 4ριμπ., 5ασ., 3κλεψ.), Hines 6 (4ριμπ.), Datome 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 8 (0/4τριπ.), Σπανούλης, Σλούκας 17 (2/2βολ., 0/5διπ., 5/7τριπ., 4ριμπ., 7ασ. 4λαθ.), Martin 7 (4ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Vezenkov 18 (2/2βολ., 2/6διπ., 4/10τριπ., 10ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Πρίντεζης 7 (1τριπ., 4ριμπ.), Jean-Charles 7, Jenkins 8 (1τριπ., 4ριμπ., 2ασ., 3κλεψ.), Ellis 2, McKissic 5 (1).