Έστω και για τρία λεπτά η Armani έκανε τα πάντα τέλεια στο Mediolanum Forum. Και αυτό ήταν υπεραρκετό. Ειδικά από τη στιγμή που η ιταλική ομάδα έβγαλε το καλύτερό της πρόσωπο στα τελευταία τρία λεπτά της δεύτερης αναμέτρησης με την Anadolu Efes, την οποία νίκησε 73-66 και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά σε 1-1.

Ο Shavon Shields πέτυχε 10 από τους 21 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο και ήταν ο οδηγός της Armani, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 59-63 στο 37’, ωστόσο ολοκλήρωσε το ματς επιμέρους 14-3, σκοράροντας και στις έξι κατοχές που είχε μέχρι το τέλος! Ο Shields έκανε την αρχή με δίποντο (61-63), ακολούθησε ο Bentil με τρίποντο (64-63), ο Hall απάντησε άμεσα στο τρίποντο του Larkin (67-66) και ο Shields “καθάρισε” τον αγώνα με προσωπικές ενέργειες και πέντε διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο λεπτό, κάνοντας το σκορ 72-66 στα 17’

Σε ένα σκληρό, physical ματς, στο οποίο (όπως και στο 1ο) οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο και οι άμυνες κυριαρχούσαν, η Armani είχε στα τελευταία τρία λεπτά 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Ένα επιθετικό κρεσέντο που της χάρισε την 5η νίκη στους τελευταίους 6 αγώνες με την Anadolu Efes και την κράτησε όρθια. Και ζωντανή.

ΜΑΧΗ ΓΙΑ 40 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ

Πέρα από τον Shields (21 πόντοι, 9/15 σουτ, 8 ριμπάουντ), εξαιρετικός ήταν και ο Sergio Rodriguez (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) για την ομάδα του Ettore Messina, η οποία σούταρε πολύ καλύτερα απ’ ότι στον πρώτο αγώνα και κέρδισε τις μάχες των ριμπάουντ (40-32). Οι Shane Larkin (19 πόντοι) και Vasilje Micic (18 πόντοι) έμοιαζαν ώρες ώρες να είναι ΟΛΗ η Anadolu Efes, σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι με 11 αλλαγές προβαδίσματος και 7 ισοπαλίες μέχρι το 21’.

Η Armani πήρε τον έλεγχο στην 3η περίοδο και ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 27’ (53-43), ωστόσο η τουρκική ομάδα απάντησε με εννέα σερί πόντους μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (53-52). Στο 34’ η Anadolu Efes ισοφάρισε εκ νέου (55-55) και στο 36’ προσπέρασε με 58-60, πριν ακολουθήσει το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων στα τελευταία τρία λεπτά, που έκρινε εν τέλει και το νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66