Στο μπάσκετ είθισται να κερδίζει τους αγώνες ο “καλύτερος”. Κι όμως, αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Στο Μιλάνο η Bayern ήταν η καλύτερη ομάδα για πάνω από τρία δεκάλεπτα. Κι όμως, στο τέλος η Armani ήταν αυτή που της έκλεψε τη μπουκιά από το στόμα. Με τον Zach LeDay να γίνεται ο από μηχανής θεός την ώρα που μηδενιζόταν το χρονόμετρο και να ευστοχεί σε λέι-απ στην εκπνοή, η ιταλική ομάδα πήρε τη νίκη με 79-78 και έκανε το 1-0 στη 2η προημιτελική σειρά των Playoffs της EuroLeague.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σκόραρε μετά την άριστη πάσα από την επαναφορά που έκανε ο Malcolm Delaney, κι ενώ λίγο νωρίτερα (1,2’’ πριν από τη λήξη) ο James Gist είχε ευστοχήσει σε δύο βολές, κάνοντας το σκορ 77-78. Σε εκείνο το σημείο η γερμανική ομάδα έμοιαζε έτοιμη να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη, στο παρθενικό παιχνίδι της στα Playoffs. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον LeDay, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους (τους 15 στο 2ο ημίχρονο) και 7 ριμπάουντ.

Ο LeDay και ο Sergio Rodriguez (13 πόντοι, όλοι στο 2ο ημίχρονο) ήταν οι δύο παίκτες που βοήθησαν την Armani να ανατρέψει διαφορά 19 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, να ισοφαρίσει το σκορ (74-74) στο 1’16’’ (με λέι-απ του LeDay) και να πάρει το προβάδισμα (77-74) για πρώτη φορά μετά το 9′ (16-15), με 36,4’’ να απομένουν στο χρονόμετρο, χάρις σε τρίποντο του Ισπανού. Ακολούθησε επιθετικό ριμπάουντ του Baldwin και 2/2 βολές του Αμερικανού στα 32,3’’, άστοχο τρίποντο του Delaney και φάουλ στον Gist, που ευστόχησε ψύχραιμα σε δύο βολές, κι ενώ στα 56,3” είχε 0/2. Μετά διαβάσατε ήδη τι επακολούθησε…

ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ WEILER-BABB H BAYERN

Ο Dennis Seeley (23 πόντοι, 5/5 τρίποντα) αποτέλεσε την πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για την Bayern, που έφτασε μια ανάσα από μία τεράστια νίκη (έπειτα από δύο ήττες από την Armani), αν και είχε σε κακό βράδυ τους πρώτους τέσσερις σκόρερ της στη διοργάνωση (οι Baldwin, Reynolds, Lucic, Zipser είχαν όλοι μαζί 28 πόντους με 7/28 σουτ) και έχασε με μάλλον σοβαρό τραυματισμό τον Nick Weiler-Babb 4’16’’ πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Andrea Trinchieri είχε τον απόλυτο έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ήταν αυτή που ξέφυγε πρώτη στο σκορ μετά το ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο, κατά το οποίο το προβάδισμα άλλαξε χέρια οκτώ φορές και άλλες τέσσερις το σκορ ήταν ισόπαλο. Συγκεκριμένα, οι Βαυαροί έκαναν ένα σερί 0-11 από το 10’ έως το 12’, δημιούργησαν διαφορά 10 πόντων σε εκείνο το χρονικό σημείο (16-26) και την εκτόξευσαν μέχρι το +19 στο 18’ (21-40).

Κάπου εκεί όμως άρχισε η ιταλική αντεπίθεση. Η ομάδα του Ettore Messina τελείωσε το 1ο ημίχρονο με 8/29 σουτ, από εκεί και πέρα όμως είχε 18/32 και ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά, μέχρι να φτάσει στο σημείο να “κλέψει” στο τέλος και το ματς, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four έπειτα από 29 ολόκληρα χρόνια.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78

ARMANI (Messina): Punter 11, LeDay 17 (7 ριμπάουντ), Micov 8 (2), Roll, Rodriguez 13 (3), Tarczewski 2, Delaney 10 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Shields 8, Brooks, Evans 2, Hines 6 (6 ριμπάουντ), Datome 2.

BAYERN (Trinchieri): Weiler-Babb 3 (1), Baldwin 10, Seeley 23 (5/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Reynolds 7, Lucic 6 (1), Flaccadori, Amaize, Zipser 5 (1), Gist 7, Johnson 10, Sisko 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Radosevic.

Διαβάστε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Με το μοναδικό κλέψιμο που έκανε στο παιχνίδι, ο Sergio Rodriguez έφτασε τα 247 στην EuroLeague και “έπιασε” στην 11η θέση της ιστορικής λίστας τον J.R. Holden.

* Ο Jalen Reynolds μετρούσε 27 συνεχόμενες εύστοχες βολές, μέχρι να χάσει τη δεύτερη που εκτέλεσε στο Μιλάνο.