Η Efes Anadolu έκανε ένα τεράστιο «βήμα» για την πρόκρισή της στο Final-4, αφού «έσπασε» την έδρα της Armani (64-48), φέρνοντας «τούμπα» το πλεονέκτημα έδρας υπέρ της!

Οι ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο παιχνίδι, με το άγχος των play-offs και της σημαντικότητας του 1ου παιχνιδιού της σειράς να τους επηρεάζει, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ της 1ης περιόδου (16-11), την οποία «έκλεισε» η Armani με σερί 8-0.

Η 2η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Efes, η οποία την ξεκίνησε απατώντας στο 8-0 των Ιταλών με δικό της 11-0 και παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (16-22). Μάλιστα, η ομάδα του Ettore Messina έμεινε στο 0 για 7′, μέχρι να έρθει ο Bentil και να σκοράρει 3 φορές απ’ την περιφέρεια! Ωστόσο, η επιρροή του Larkin στον επιθετικό τομέα της Efes ήταν μεγάλη, κάτι που βοήθησε την τουρκική ομάδα να πάει στ’ αποδυτήρια στο +3 (26-29), εν την απουσία, μάλιστα του Micic απ’ το παρκέ στα τελευταία 5:30′ του ημιχρόνου.

Όπως η 2η, έτσι και η 3η περίοδος ανήκε στους Τούρκους. Η ομάδα απ’ τη γειτονική χώρα ξεκίνησε με 9-0 σερί στο 2ο ημίχρονο, παίρνοντας ήδη διαφορά 12 πόντων στο 24′ (26-38), με τον Micic ν’ αναλαμβάνει δράση. Η Armani προσπαθούσε απεγνωσμένα να βρει απαντήσεις, αλλά λίγο οι κακές επιλογές στην επίθεση, λίγο η «στιβαρή» άμυνα της Efes ανάγκασε τους Ιταλούς να σκοράρουν μόλις 8 πόντους στην περίοδο, έχοντας δεχθεί 17 (34-46). Μάλιστα, το 3ο δεκάλεπτο «έκλεισε» με τρίποντα buzzer beater του Bryant κι ενώ το Milano είχε ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όσο και να προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να επιστρέψουν δεν τα κατάφερναν. Η ομάδα του Ergin Ataman έφτασε μέχρι και στο +15 για 1η φορά σήμερα (42-57), με την Armani να κάνει ένα γρήγορο 5-0 με Daniels και Melli και να «ροκανίζει» τη διαφορά στους 10 (47-57). Και σ’ εκείνο το σημείο όμως η ιταλική ομάδα δεν είχε απάντηση και, έτσι, η Efes Anadolu πήρε τη νίκη με 48-64 στην Ιταλία, έκανε break και απέκτησε αυτή πλέον τον πρώτο λόγο στη σειρά.

Διαιτητές: Lottermoser, Garcia, Javor.

Δεκάλεπτα: 16-11, 26-29, 34-46, 48-64.

ARMANI (Messina): Melli 10, Grant, Rodriguez 2, Tarczewski, Ricci, Hall 8, Delaney 1, Daniels 8, Shields 8, Alviti, Hines 2, Bentil 9.

EFES ANADOLU (Ataman): Larkin 16, Beaubois 1, Singleton 7, Bryant 3, Moerman 3, Tuncer, Pleiss 5, Micic 16, Anderson 4, Petrusev, Dunston 9, Simon.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.