Η βαριά εντός έδρας ήττα στο ντέρμπι της προηγούμενης εβδομάδας από την Anadolu Efes ήταν απλά ένα στραβοπάτημα για την Fenerbahce. Η ομάδα του Martin Schiller βρήκε τον καλό της εαυτό στο Μιλάνο, όπου επικράτησε της Armani με 100-92, σημείωσε την 11η νίκη της στα τελευταία 12 παιχνίδια και παράλληλα ισοφάρισε και τη διαφορά των οκτώ πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο.

Ο Nando De Colo (20 πόντοι), ο Lorenzo Brown (18 πόντοι), ο Marco Guduric (15 πόντοι), ο DyShawn Pierre (15 πόντοι) και ο Jan Vesely (13 πόντοι) σημείωσαν όλοι διψήφιο αριθμό πόντων για τη Fenerbahce (16-11), η οποία είχε 10/15 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (35-20). Ο Τσέχος σέντερ άγγιξε μάλιστα και το τριπλ-νταμπλ, καθώς είχε ακόμα 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Kevin Punter (20 πόντοι), ο Luigi Datome (16 πόντοι), ο Shavon Shields (14 πόντοι) και ο Sergio Rodriguez (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Armani (17-10), η οποία ευστόχησε σε 10 από τα πρώτα 15 τρίποντα που επιχείρησε. Όσο ήταν τόσο εύστοχη από την περίμετρο, η ομάδα του Ettore Messina έλεγχε το παιχνίδι. Αυτό πάντως δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 6’ η Armani προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (15-14) και παρά το 0-11 που δέχτηκε από το 16’ έως το 19’ (41-46), αντέδρασε ιδανικά. Έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων (52-50) και στο 22’ προηγήθηκε 60-53. Από εκεί και πέρα πάντως, το ματς άλλαξε τελείως. Η Fenerbahce έβαλε 13 συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκε 60-66 στο 26’ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.

Η τουρκική ομάδα ξέφυγε στο 31’ με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (69-80) και δεν πτοήθηκε παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι πλησίασαν στον έναν πόντο (81-82) με επιμέρους 12-2 στο 35’. Ένα τάιμ άουτ από τον Schiller και έξι σερί πόντοι των De Colo, Vesely αποκατέστησαν την τάξη. Η Fener ξέφυγε πάλι με +7 (81-88 στο 35’) και κράτησε σφιχτά τη νίκη μέχρι τέλους. Εάν δεν είχε σκοράρει και ο Punter 4,5’’ πριν από το τέλος, θα είχε πάρει και τη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-50, 69-78, 92-100