Αυτή τη φορά δεν έγινε θρίλερ ανάλογο με του πρώτου γύρου στο Τελ Αβίβ, σε ένα ματς που κρίθηκε με εκτός ισορροπίας σουτ του Delaney λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η Armani ήταν ισοπεδωτική στο Mediolanum Forum, όπου με εξαίρεση το αρχικό 0-2 δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και συνέτριψε τη Maccabi 87-68 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Kevin Punter (15 πόντοι), Kyle Hines (14 πόντοι), Shavon Shields (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Sergio Rodriguez (10 πόντοι, 9 ασίστ) και Luigi Datome (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από την ισορροπημένη Armani (16-8), η οποία σημείωσε την 7η νίκη της στους τελευταίους 8 αγώνες.

Από πλευράς Maccabi (10-13), η οποία έχασε διαδοχικά παιχνίδια στην EuroLeague για πρώτη φορά από το Νοέμβριο, ο Othello Hunter (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ο Tyler Dorsey (11 πόντοι) ήταν αυτοί που διακρίθηκαν, σε μία πολύ κακή βραδιά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και κυρίως για τον Scottie Wilbekin. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 0/6 σουτ και ένα μεγάλο μηδενικό στους πόντους για 3η φορά σε 129 αγώνες στη διοργάνωση

Η ομάδα του Ettore Messina έκανε τα πάντα άψογα σε επίθεση και άμυνα. Σούταρε με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (75% δίποντα, 41,7% τρίποντα, 100% βολές), μοίρασε 22 ασίστ και δικαιολόγησε τη φήμη της ως η πιο… προσεκτική ομάδα της διοργάνωσης, κάνοντας μόνο 8 λάθη, τρία λιγότερα από το μέσο όρο της.

Κάπως έτσι η Armani ξέφυγε από το 7’ με διψήφια διαφορά (15-5), την ανέβασε μέχρι τους 15 πόντους στο 17’ (35-20) και δεν πτοήθηκε από το ξέσπασμα της Maccabi στο 3ο δεκάλεπτο, όταν η “ομάδα του λαού” πλησίασε σε απόσταση δύο κατοχών (41-35) στο 23’. Ένα σερί 11-0 στα επόμενα δύο λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (52-35) και έλεγξε με άνεση το παιχνίδι από εκεί και πέρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 39-27, 65-48, 87-68