Αrmani και Bayern θα πάλευαν σήμερα στην Ιταλική πόλη σε ένα παιχνίδι με άρωμα οχτάδας με τελική νικήτρια την Armani διευρύνοντας έτσι το αήττητο σερί της στην διοργάνωση στους τέσσερις αγώνες

Για τους νικητές Ιταλούς ξεχώρισαν οι Rodriguez,Punter και Moraschini με 14,12 και 11πόντους αντίστοιχα

Ενώ για τους Γερμανούς προσπάθησαν οι Reynolds και Flaccadori με 12 και 8 πόντους αντίστοιχα

Οι Ιταλοί με την νίκη αυτή ανέβηκαν στο 13-7 ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 12-9

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Αrmani  Milano βρήκε ρυθμό στην επίθεση αλλά και στην άμυνα της από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα στο Mediolanum Forum και προηγήθηκε πολύ νωρίς, σχεδόν με το ξεκίνημα θα μπορούσε να πει κανείς του αγώνα με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Punter σκόραρε για το 13-2 μόλις στο 5ο λεπτό. Η ομάδα του coach Messina επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ της 20-10 έχοντας καταφέρει να περιορίσει αισθητά μια από τις καλές επιθέσεις της διοργάνωσης

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό σε καμία από τις δύο πλευρές του παρκέ με τους Ιταλούς να κάνουν ότι θέλουν και οι Βαυαροί να είναι απλοί θεατές του αγώνα. Αυτά ενώ ο Sergio Rpdriguez που είχε τρομερή όρεξη και αυτό το αποδείκνυε στο παρκέ ανέβασε τη διαφορά στο +20, κάνοντας το 36-16 μόλις στο 18ο λεπτό. Μάλιστα ο Ισπανός guard ευστόχησε από το τρίποντο και για να  διαμορφώσει το 42-20 το σκορ δηλαδή με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι δραστικά με τους Ιταλούς να παίζουν με τους αντιπάλους τους όπως η “γάτα με το ποντίκι” κι εκείνοι απλά να μην αντιδρούν. Ο Moraschini σκόραρε για να πάει την διαφορά στ27 (47-20, 21:13) ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 63-35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του μαρτυρίου των Βαυαρών ήταν κάτι παραπάνω από τυπικό με την Armani να “σβήνει” ουσιαστικά τις μηχανές της και να χαλαρώνει για να μην έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις η διαφορά της και τελικά να επικρατεί με το τελικό 75-51

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 42-20, 63-35, 75-51.