Για την 29η αγωνιστική της Euroleague, η  Monaco και η  Bologna συναντήθηκαν και οι Μονεγάσκοι κέρδισαν 81-68 με μπροστάρη τον Okobo. Στο 19-10 η Monaco, στο 13-16 ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο

Η Μονακό ξεκίνησε  με Οκομπό, Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν και Μοτιεγιούνας. Χάκετ, Τεόντοσιτς, Αμπάς, Μίκι και Τζαϊτέ στο αρχικό σχήμα της Βίρτους.

Η 1η περίοδος ξεκίνησε με τον Milos Theodocic να έχει πάρει φωτιά και σε 6 λεπτά παιχνιδιού να αριθμεί 6 πόντους (2/3 τρίποντα) και 3 ασίστ  αλλά την Virtus να βρίσκεται πίσω με 3 πόντους (18-15). Σταδιακά η Virtus πατούσε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε 21-22 στο τέλος της 1ης περιόδου. Για την Monaco που δεν είχε στην διάθεση της τον Mike James, τον οποίο έχει τιμωρήσει λόγω της νυχτερινής εξόδου που έκανε με τον Ντουέιν Μπέικον μετά την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, το δίδυμο Brown -Loyd με σύνολο 11 πόντους κρατούσε την Μονεγάσκσικη ομάδα στο παιχνίδι.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 26-31 στο 3 λεπτό της περιόδου με τον Belinelli να έχει ήδη σκοράρει 5 πόντους. Φυσικά  αυτό επέφερε το time-0ut από την πλευρά της Monaco. Μετά το time-out η Monaco με τον Loyd μείωσε 28-31 και μετά 30-31 με τον Hall, 04:57 πριν το τέλος της περιόδου.  Οι Μονεγάσκοι με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Okoba πέρασαν μπροστά 35-31 και 39-34. Η Virtus μείωσε 39-37 προτού με ένα καλάθι του Okobo διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου 41-37.

Πρώτοι σκόρερ του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους ήταν οι Okobo-Loyd με 10 πόντους έκαστος.

Για την Virtus το δίδυμο Theodocic- Belinelli είχε από 8 πόντους έκαστος.

Στην 3η περίοδο η Monaco η Virtus μείωσε 45-43. Στα μέσα της τρίτης περιόδου το σκορ ήρθε σε ισορροπία (51-51, 25′), όμως οι Μονεγάσκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2 στο επόμενο πεντάλεπτο και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα 10 πόντων (63-53, 30′).

Με έξι συνεχόμενους πόντους δια χειρός Έλι Οκομπό η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (69-55) με 5’27” να απομένουν στο χρονόμετρο. Η Βίρτους δεν είχε τρόπο να αντιστρέψει την κατάσταση στα εναπομείναντα λεπτα και η Μονακό έφτασε τελικά σε μία άνετη νίκη, αφού η επιμονή των φιλοξενούμενων να σουτάρουν τρίποντα αποδείχθηκε λανθασμένη (11/33 τρίποντα).

Ο Έλι Οκομπό ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Μονεγάσκων, μετρώντας 21 πόντους (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 41-37, 63-53, 81-68

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πάντερ, Μόγλουλκοτς

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 24/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 18/21 βολές, 39 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 12/19 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 11/11 βολές, 24 ριμπάουντ ( 19 αμυντικά – 5 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30ή αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται τη Βαλένθια (24/03, 20:00) και η Βίρτους θα παίξει στην Μπολόνια με τη Ρεάλ (24/03, 20:00).