Για την 29η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ASVEL 82-86  βάζοντας φρένο στο σερί 9 συνεχόμενων ηττών ενώ έκανε την 1η του εκτός έδρας νίκη για το 2023 πριν από το συναπάντημα με τον Ολυμπιακό για τη Basket League. Σε αναμμένα κάρβουνα για τον τραυματισμό του Ponitka. Στο 10-19 και στην 16η θέση της βαθμολογίας ο Παναθηναϊκός, στο 8-21  και 8η συνεχόμενη ήττα για την Villeurbanne που βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε  τον αγώνα με Λι, Τόμας, Μπέικον, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις. Οι πέντε πρώτοι για τη Βιλερμπάν  ήταν  οι Μποστ, Ντε Κολό, Ομπασόχαν, Καούντι και Τάιους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας ισχνό προβάδισμα (2-3, 5-6) με τον Gudaitis να έχει ήδη 3 πόντους. Ωστόσο η ASVEL γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε 9-8 με τον De Colo να έχει ήδη 4 πόντους. Όσο ο Gudaitis ήταν καλά ο Παναθηναϊκός  έβρισκε λύσεις στην επίθεση και προηγούνταν. Ωστόσο ένα ξέσπασμα από την ASVEL οδήγησε τη διαφορά στο +6 (26-20) που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Στη 2η περίοδο ο Pontika μέχρι να τραυματιστεί ήταν καταλύτης στην επίθεση και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα 1-12 σερί κάνοντας το σκορ 27-32.  Η διαφορά έμενα σταθερή στην περίοδο και με κύριους εκφραστές τον Grigonis αλλά και τον Williams ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο στο +9 (43-52) σε ένα παιχνίδι που η διαφορά έφτασε και το +11 για τον Παναθηναϊκό (41-52).

Ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο στο Astroballe, με 32 πόντους, ανακτώντας το προβάδισμα

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γκουντάιτις με 8 πόντους (3/3 δίποντα, 2/2 βολές) και  3 ριμπάουντ  και μετά ακολούθησαν οι Ponitka και Μαντζούκας με 7 πόντους.

Για την Villerubaunne πρώτος σκόρερ ήταν ο Φαλ με 9 πόντους  (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: 7/14 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 8/10 βολές, 16 ριμπάουντ (10+6), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 14/21 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 6/7 βολές, 14 ριμπάουντ (9+5), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, 1 μπλοκ

Όσο ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στην επίθεση με διαφορετικά πρόσωπα δεν επικρατούσε ανησυχία στους φιλοξενούμενους. Αυτή τη φορά ο Matt Thomas με 4 προσωπικούς πόντους διατηρούσε μια σημαντική διαφορά (50-58 στο 3ο λεπτό της περιόδου). Μετά τον Thomas ο Paris Lee αύξησε τη διαφορά στους 11 (50-61) και 52-63 ενώ ο Παναθηναϊκός απέδιδε εξαιρετικά στην άμυνα, κρατάει τη Βιλερμπάν μακριά από τη ρακέτα του και δικαιολογημένα παραμένει σε θέση οδηγού.

Η ASVEL μείωσε τη διαφορά στους 5 (58-63) Ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός και με το δίδυμο Bacon- Williams έκλεισε την περίοδο στο +8.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με την Monaco να μειώνει 64-70 με καλάθι του Mathews,  Ωστόσο με 4 συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 64-74 06:32 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η ASVEL αντέδρασε κα μείωσε 67-74.  Ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήρε πάλι διαφορά 10 πόντων (69-79, 71-81) Η ASVEL δεν είπε την τελευταία της λέξη και με ένα 9-2 σερί μείωσε 80-84 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κάνοντας το Χρήστο Σερέλη να πάρει time-out. Στην επαναφορά έγινε λάθος από τον Thomas  αλλά ο Grigonis έκλειψε την μπάλα και με ένα καλάθι του Williams και ένα καλάθι του De Colo το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τελικό 82-86.

Για τον Παναθηναϊκό ο Paris Lee ήταν κακός στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο έκανε τη διαφορά. Όχι μόνο λόγω αριθμών, αλλά και συνολικής παρουσίας, αφού υποχρεώθηκε να κουβαλήσει τον Παναθηναϊκό από το “1” δίχως να έχει την κατάλληλη υποστήριξη. Ο αριστερόχειρας γκαρντ έκλεισε, εν τέλει, τη βραδιά με 14 πόντους (με 1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 9/9 βολές), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 28’40” συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Περάντι – Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί την Μπαρτσελόνα (23/3, 20:30), ενώ η Βιλερμπάν δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/3, 21:00).