Το απόλυτο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της φετινής EuroLeague έγινε στην Πόλη, με τη Fenerbahce να φιλοξενεί την αήττητη μέχρι στιγμής Barcelona σε ένα επικό παιχνίδι, με τον Nikola Mirotic να πετυχαίνει ένα τρομερό buzzer beater και να χαρίζει νίκη- δράμα στην ομάδα του (74-76)!

Οι Τούρκοι εκκίνησαν τρομερά το παιχνίδι και προηγήθηκαν από νωρίς με 6-0 και 12-2, πριν οι Καταλανοί αρχίζουν να ροκανίζουν τη διαφορά.

Ωστόσο, η Fener ήταν αυτή που ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση στο πρώτο μέρος μέχρι και τα μισά του τουλάχιστον, όταν οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους (33% οι Τούρκοι/ 9 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) και τρέχοντας ένα αναπάντητο 0-8 πέρασαν αυτοί τώρα μπροστά με 6 (29-35).

H αρμάδα του Saras Jasikevicius ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο σε υψηλές αποδόσεις -φτάνοντας μέχρι και το +8 (31-39) αλλά και σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 5 πόντων πέντε φορές- αλλά με τον Vesely σε τρομερή κατάσταση (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ), οι γηπεδούχοι μείωσαν σύντομα με ένα αναπάντητο 7-0 σερί -πριν το buzzer beater lay up του Smits κλείσει την 3η περίοδο στο 48-49.

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς συνέχισε να είναι κοντά, με τους Ισπανούς να βρίσκουν όμως δύο μεγάλα σουτ στο 35′ από τον ασταμάτητο φέτος Higgins, που έφτασε τους 16 (8 στο δεκάλεπτο) με 2-4 από μακρινή απόσταση, και να περνούν μπροστά με 6 (55-61) σε μια κρίσιμη καμπή για την έκβαση του παιχνιδιού.
Ωστόσο, η ρότα μιας επικής μονομαχίας άλλαξε ξανά 2 λεπτά μετά, με τον Guduric με ένα τρίποντο και φάουλ (3-4) να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 62-61, υλοποιώντας ένα 7-0 σερί -σε ένα σημείο με έντονο ρυθμό, αυτοθυσία και άγαρμπη ομορφιά.

Οι Higgins- Davies με 5 σερί πόντους μέχρι και το 38′ φάνηκαν να δίνουν ένα προβάδισμα σημαντικό (+4, 66-70) στη Barca, αλλά ο Henry βρήκε το κατάλληλο σημείο να πετύχει τους πρώτους του πόντους με τρίποντο από τη δεξιά 45, και μείωσε ξανά στον πόντο (69-70).

Όμως, ξανά ο Davies και στη συνέχεια ο Mirotic με 4 εύστοχες βολές (το πρώτο φάουλ είχε αρχικά δοθεί επιθετικό σε drive του Αμερικανού) έφεραν την απόσταση ξανά στους 5 στο 39′ (69-73), με τη Barca να μοιάζει ικανή να πετύχει την 6η νίκη της στη διοργάνωση και την 3η συνεχόμενη στην Πόλη κόντρα στη Fener.

Ωστόσο, τόσο το έμμεσο τρίποντο του Vesely με μια βολή και το επιθετικό ριμπάουντ από τη 2η (!) όσο και το λάθος στην επόμενη επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στον Booker να πετύχει ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ poster στο κεφάλι του Higgins και να ισοφαρίσει 6” πριν το τέλος σε 74-74!

Ο Nikola Mirotic πέτυχε ένα ακόμα πιο επικό buzzer beater πεσμένος στο παρκέ και χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους!

Για τους νικητές, οι Higgins- Davies πέτυχαν αθροιστικά 34 πόντους με 9-14 δίποντα, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν ξανά γεμάτος με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.
Από την άλλη μεριά, ο Vesely ήταν ασταμάτητος με 24 πόντους (10-14 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, ενώ 17 προσέθεσε και ο Guduric με 3-4 τρίποντα.
Ωστόσο η αστοχία- ατολμία των De Colo και Henry (11 πόντοι, 4-8 συνολικά) στέρησε πολλά στους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.