Μετά τη χθεσινή ήττα της CSKA στην Τουρκία από την Anadolu Efes, η Barcelona ήξερε πολύ καλά ότι είχε μία μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague. Και δεν την πέταξε στα σκουπίδια. Η ομάδα του Sarunas Jasikevicius επιβλήθηκε για 2η φορά φέτος της φορμαρισμένης Baskonia με 71-57 και αποσπάστηκε περισσότερο στην πρώτη θέση.

Με τον Nikola Mirotic (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) να την οδηγεί, η Barcelona (20-8) προηγήθηκε 18-2 στο 9′ χάρις σε ένα σερί 14-0, δημιούργησε διαφορά 21 πόντων στο 10’ (25-4) και παρότι έπαθε ένα επτάλεπτο μπλακ-άουτ στο 2ο δεκάλεπτο, βρήκε τον εαυτό της στην τελευταία περίοδο, κυρίως μέσω της πάντα αξιόπιστης άμυνας της.

Η Baskonia (14-14), από την άλλη, υπέστη την πρώτη της ήττα έπειτα από πέντε συναπτές νίκες (οι τέσσερις με 20 ή περισσότερους πόντους διαφορά) και δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά που τη χωρίζει από την πρώτη οκτάδα. Μόνο οι Yousoupha Fall (12 πόντοι), Rokas Giedraitis (11) πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Dusko Ivanovic, η οποία έδειξε χαρακτήρα μετά τα 2/16 σουτ που είχε στο 1ο δεκάλεπτο.

Οι Βάσκοι απάντησαν άμεσα, αντέστρεψαν την εικόνα του ματς, κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για επτά λεπτά και με ένα σερί 0-16 μετέτρεψαν το 30-10 (13’) σε 30-26 (20’)! Η Barcelona ολοκλήρωσε τη 2η περίοδο με 2/13 σουτ… Η Baskonia, από την άλλη, ναι μεν “ξαναμπήκε” στον αγώνα, ωστόσο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 0/12 σουτ εκτός ρακέτας. Και η κατάσταση δεν βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης…

Μετά το σημείο που η Baskonia ισοφάρισε το σκορ για πρώτη φορά (40-40) στο 25’, η Barcelona βρήκε κάποια μακρινά σουτ, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα, και έλεγξε πάλι το ματς. Δεν κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ για αρκετή ώρα, ωστόσο συνέβη κι αυτό στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά το γκολ-φάουλ του Peters που έκανε το σκορ 59-54 στο 35’, οι Καταλανοί πέτυχαν 8 σερί πόντους, ξέφυγαν με 67-54 στο 37’ και ουσιαστικά “καθάρισαν” σε εκείνο το σημείο τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57