Τα χαμόγελα στον πάγκο της Barcelona ήταν πλατιά από το 1ο ημίχρονο και διήρκεσαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Πώς να μην το διασκεδάζουν οι παίκτες του Sarunas Jasikevicius στο καταλανικό πάρτι που έστησαν το βράδυ της Πέμπτης (12/11) με… άμοιρη φιλοξενούμενη τη Fenerbahce… Το τελικό σκορ (97-55) “μιλάει” από μόνο του για την αντίσταση που συνάντησε η Barcelona στο Palablaugrana, μέχρι να φτάσει στην 6η σερί νίκη της στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Ο Rolands Smits έβαλε 20 πόντους με μόνο ένα άστοχο σουτ (6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα), ο Kyle Kuric (25 πόντοι) έβαλε στην 4η περίοδο 20 πόντους (τρεις παραπάνω απ’ ότι όλη η Fener!!!) και αυτοί οι δύο μαζί με τον Nikola Mirotic (16 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της αφιονισμένης Barcelona, η οποία τελείωσε το παιχνίδι με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (57,1% δίποντα, 53,3% τρίποντα, 75% βολές), μοίρασε 27 ασίστ και με εξαίρεση το 3-4 στο 2ο λεπτό, δεν είδε ποτέ ξανά την πλάτη της τουρκικής ομάδας,

ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΖΟΝ 2012-13

Η διαφορά των 42 πόντων με την οποία κέρδισε το παιχνίδι η Barcelona, αποτελεί ρεκόρ στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην EuroLeague, καθώς έσπασε αυτό που κρατούσε από τη σεζόν 2012-13 (60-99). Και όλα αυτά με τον Sarunas Jasikevicius να μοιράζει το χρόνο και στους 12 παίκτες του και να παίζουν όλοι από 11’12” (Bolmaro) εως 20’30” (Higgins). Κι όμως, η διαφορά αντί να μειώνεται, ανέβαινε συνεχώς…

Ρίξτε απλά μία ματιά στα δεκάλεπτα. Οι Καταλανοί έκλεισαν την 1η περίοδο με διαφορά 11 πόντων (28-17), το ημίχρονο με +22 (51-29), την 3η περίοδο με +31 (69-38) και το παιχνίδι με +42. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 44 πόντους στο τελευταίο λεπτό (95-51). Και ευτυχώς για την ομάδα του Igor Kokoskov, οι αγώνες μπάσκετ στη  FIBA διαρκούν 40 λεπτά.

Η Fenerbahce υπέπεσε σε 25 λάθη και δεν έπαιξε άμυνα σε όλο το ματς, πλην λίγων λεπτών στην τρίτη περίοδο. Από το ναυάγιο της τουρκικής ομάδας, η οποία έπαιζε για πρώτη φορά χωρίς τον τραυματία Nando De Colo και προερχόταν από διαδοχικές νίκες, ουδείς διασώθηκε. Ουδείς άλλωστε δεν έβαλε πάνω από 10 πόντους (όσους είχε ο Lorenzo Brown).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-29, 69-38, 97-55