Στην Βαρκελώνη Barca και Zenit τέθηκαν αντιμέτωπες για το δεύτερο αγώνα της μεταξύ τους σειράς στα playoffs της Euroleague με τους Καταλανούς να είναι οι μεγάλοι νικητές με 81-78

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Davies,Higgins και Kuric με 22,15 και 9 πόντους αντίστοιχα

Ενώ για τους ηττημένους προσπάθησαν οι Pangos,Thomas και Hollins με 23,17 και 12 πόντους αντίστοιχα

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Zenit προερχόμενη από ένα μεγάλο διπλό πριν δυο ημέρες κατάφερε να μπει με την ίδια φόρα στον αγώνα όπως και προχθές όχι τόσο επιθετικά αλλά κυρίως αμυντικά μιας και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να περιορίσει την Barca στους 13 πόντους κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο στο +3(13-16)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Barca όμως ξύπνησε από τον αγωνιστικό της λήθαργο και με ένα επιθετικό κρεσέντο έκανε ένα σερί της τάξης του 14-5 πηγαίνοντας έτσι στο +6(27-21) αλλά δεν σταμάτησε εκεί και βασιζόμενη στην εξαιρετική στην δεύτερη περίοδο επιθετική της λειτουργία πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το πάνω χέρι με μια διαφορά των 9 πόντων(38-29).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αν και κανείς θα περίμενε τους παίχτες του Saras να μπούνε να καθαρίσουν τον αγώνα έγινε το ακριβώς αντίθετο με τους αντίστοιχους του Pasqual να κάνουν την δική τους αντεπίθεση να γυρνάνε στον αγώνα και να μπαίνουν στην τελική ευθεία αυτού ουσιαστικά από το 0 μιας και το σκορ ήταν στο 48-48.

Η τέταρτη περίοδος ήταν αμφίρροπη και γεμάτη εναλλαγές στο σκορ με την Barca παρόλα αυτά από τα μέσα και μετά να έχει ένα μικρό μεν αλλά σταθερό προβάδισμα υπέρ της το οποίο έδειχνε και ικανό να της δώσει την πολυπόθητη νίκη. Εκεί όμως που ήταν στο +6(65-59) 1:30 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα η Zenit βρήκε τα ψυχικά αποθέματα γύρισε στο παιχνίδι το ισοφάρισε(66-66) και το έστειλε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η Zenit έμοιαζε πιο συγκεντρωμένη και τα έδωσε όλα για την νίκη παρόλα αυτά η εμπειρία και η ευστοχία των παιχτών της Barca σε κρίσιμες στιγμές κυρίως στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα όταν αυτός οδηγήθηκε στην Ρώσικη ρουλέτα των βολών και εν τέλει πήρε την πολυπόθητη νίκη με 81-78 και μας έκανε παράλληλα να ανυπομονούμε για τους αγώνες στην Ρωσία

Τα Δεκάλεπτα:13-16,38-29,48-48,66-66,81-78(ΠΑΡ.)