Η Barcelona έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση στη μάχη μεταξύ των δύο καλύτερων αμυνών στην EuroLeague με την επίθεση. Το ματς, πάντως, το “καθάρισε” με την άμυνα. Η καταλανική ομάδα πέτυχε σε τρίτα δεκάλεπτα 69 πόντους, τέσσερις λιγότερους απ’ όσους δέχεται κατά μέσο όρο φέτος η Zenit (73,2), δημιούργησε δύο φορές διαφορές 19 πόντων στο 2ο ημίχρονο και νίκησε τη ρωσική ομάδα 85-81 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για τη Barcelona (16-6), η οποία παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Brandon Davies (18 πόντοι, 8/12 σουτ) και κινητήριο μοχλό τον Νικ Καλάθη (9 πόντοι, 12 ασίστ, 7 ριμπάουντ). Αυτός που “ξεκόλλησε” πάντως το κάρο από τη λάσπη ήταν ο Kyle Kuric, ο οποίος πέτυχε 13 από τους πόντους του στη 2η περίοδο και βοήθησε τη Barcelona να κλείσει το 1ο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων (44-33).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +19 στο 24’ (53-34) και στο 30′ (69-50) για την ομάδα του Sarunas Jasikevicius, η οποία επί της ουσίας δεν απειλήθηκε ξανά στη συνέχεια του παιχνιδιού. Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Zenit στη συνέχεια της αναμέτρησης, ήταν να ρίξει τη διαφορά στους έξι πόντους (74-68) με ένα επιμέρους 5-18 από το 31’ έως το 38’. Ένα σερί 7-0 την ανέβασε πάλι στο +13 (81-68) με μόνο 1’22’’ να απομένουν και η ρωσική ομάδα απλά την έριξε μέχρι τους τέσσερις πόντους στην εκπνοή, καταφέρνοντας τουλάχιστον να προστατεύσει το +4 του πρώτου ματς (74-70).

Οι Arturas Gudaitis (15 πόντοι), Andrey Zubkov (15 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Zenit (13-7), η οποία ναι μεν είχε 13/26 τρίποντα, ωστόσο έχασε 25 από τα 35 δίποντα που επιχείρησε (!), ενώ οι πόντοι από λάθη αντιπάλου ήταν 21-12 υπέρ των Καταλανών, παρότι υπέπεσαν σε τρία λάθη παραπάνω (16 έναντι 13). Κάπως έτσι ο Xavi Pascual δεν μπόρεσε να αποδράσει με το “διπλό” από την έδρα της ομάδας του επί 7,5 συναπτά χρόνια (2008-2016).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81