Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με την Baskonia με το μαχαίρι στα δόντια. Ο Κώστας Κουφός έδειχνε εντυπωσιακός στο ντεμπούτο του. Όπως λένε όμως, ποτέ δεν πρέπει κανείς να βγάζει πρόωρα και βιαστικά συμπεράσματα. Όποιος νόμιζε ότι οι ερυθρόλευκοι θα έβγαζαν αντίδραση στην Βιτόρια μετά από τον κατήφορο που τους είχε πάρει, διαψεύστηκαν οικτρά. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όλα άλλαξαν. Ολυμπιακός έγινε από Ντόκτορ Τζέκιλ, Μίστερ Χάιντ και κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος.

Η ομάδα «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο μετά το εντυπωσιακό της πρώτο δεκάλεπτο, διασύρθηκε με 91-66 (ήταν η πιο βαριά φετινή ήττα του) από την Baskonia, έφτασε τις 7 σερί ήττες και έκανε νέο αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της!

Το προηγούμενο ρεκόρ (6 ήττες) το είχε από την σεζόν 2005-06, το ισοφάρισε φέτος πριν το αποψινό ματς και μετά τα 40 λεπτά του σημερινού ματς το κατέρριψε και το πήγε στις 7 ήττες.

Ο Ολυμπιακός πήγε πλέον στο 11-16 και η 8άδα χάνεται από τον ορίζοντα, ενώ οι Βάσκοι πήγαν στο 14-13.

Ο Ολυμπιακός ήταν… αλλού γι’ αλλού μετά την πρώτη περίοδο. Έχασε τα αυγά και τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση και ειδικά στην 4η περίοδο ήταν τραγικός!

Οι ερυθρόλευκοι είχαν συνολικά μόλις 14,8 στα τρίποντα (4/27). Δέχτηκαν 35 πόντους από τα 17 λάθη που έκαναν (είχαν 19 ασίστ πάντως).

Πήραν 14 επιθετικά, αλλά βρήκαν μόνο 13π. από δεύτερες ευκαιρίες, ενώ έχασαν τα ριμπάουντ έστω και οριακά (32-33).

Ο Κουφός ξεκίνησε καλά στο ντεμπούτο του με 5π., αλλά μετά δεν έβαλε τίοποτα (είχε ακόμα 3ριμπ., 1ασ., 1κοψ.) σε 11΄.35΄΄.

Κορυφαίος της ομάδας ήταν ο Jean-Charles με 15π. (με 1/1βολ., 4/5διπ., 2/2τριπ.), 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ., ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ellis (12π., 9ριμπ., 2κοψ.).

Ο Σλούκας είχε 7ασ., και 8π., αλλά γενικά τον πήρε κι αυτόν η κατηφόρα της ομάδας. O McKissic είχε 10π. αλλά είχε 2/8τριπ.

Από τους Βάσκους, που με την άμυνα που έπαιζε ο Ολυμπιακός κατόρθωσαν να έχουν 70% στα δίποντα (21/30) και 42,9% στα τρίποντα (12/28) κορυφαίος ήταν ο Vildoza (19π., 8ασ.).

Μπήκε με φόρα ο Ολυμπιακός, χτύπησε με Κουφό, Livio

O Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο παρκέ και παρά την παρουσία του γίγαντα Fall, οι ερυθρόλευκοι χτύπησαν τους Βάσκους κοντά στο καλάθι με τους Jean-Charles και Κουφό (είχαν από 5π., ενώ ο Γάλλος είχε συνολικά 8π. στην πρώτη περίοδο χωρίς να χάσει σουτ, αφού είχε 1/1διπ., 2/2τριπ.).

Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι πίεσαν, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πάνε στον γνωστό γρήγορο ρυθμό τους, τους δυσκόλεψαν την κυκλοφορία και τους ανάγκασαν να κάνουν απανωτά λάθη  και έτσι στο 4΄.43΄΄ ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 (7-14).

Ο Κουφός πήγε στον πάγκο για ανάσες, ο Ellis πήρε την θέση του, αλλά οι ερυθρόλευκοι δεν πτοήθηκαν και στο 7΄.35΄΄ η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους (13-21) με τους Βάσκους να έχουν ως εκεί 6 λάθη και τον Ολυμπιακό να έχει 7/9διπ., 2/4τριπ., 8 ασίστ και μόλις 3 λάθη! Στη συνέχεια ο Μπαρτζώκας έριξε στα βαθιά τον Νικολαΐδη, που είχε θέματα με τον Henry (μπλόκαρε τον ερυθρόλευκο γκαρντ με την άμυνά του), ο Ολυμπιακός πήγε σε κακές επιλογές στην επίθεση είχε 0/2τριπ., 0/3διπ. και ΄1 λάθος και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 15-21.

Στο +10 οι ερυθρόλευκοι, αλλά η Baskonia ξύπνησε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την 2η περίοδο με ένα σερί 4-0 και πήγε στο +10 (15-25 στο 10΄.52΄΄ ).

Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός έπαθε… σκοτοδίνη. Η άμυνά του χαλάρωσε, το έριξε στα τρίποντα και τα έχασε (0/2), έκανε 1 λάθος. Η Baskonia βρήκε χώρο να τρέξει και έτσι έκανε ένα σερί 8-0 και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους (23-25 στο 12΄.13΄΄), αλλά δεν έμεινε εκεί.

Κατάρρευση Ολυμπιακού και -13 με επιμέρους σκορ 28-5!

Στο 13΄.33΄΄  ο Peters με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (26-27) και στο 14΄.16΄΄ ο Fall (πήρε φάσεις κοντά στο καλάθι και έκανε ζημιές) με 2/2 βολές έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (28-27) με τους γηπεδούχους να έχουν ως εκεί (από το 15-25) ένα επιμέρους σκορ 13-2!

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν ξύπνησε, αλλά άρχισε εκεί να κάνει και λάθη και φυσικά η άμυνά του κατέρρευσε.

Η Baskonia με τον Giedraitis να πυροβολεί κατά ριπάς από τα 6.75μ. έκανε επέλαση και βρέθηκε στη συνέχεια στο +13 (43-30 στο 19΄.13΄΄) με το επιμέρους σκορ των Βάσκων (από την στιγμή που βρέθηκαν στο -10) να είναι 28-5! Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 43-32.

Τα 9΄.08΄΄ που ο Ολυμπιακός χάθηκε

Ο Ολυμπιακός «εξαφανίστηκε» (χωρίς καμιά υπερβολή σε αυτό) από το γήπεδο από τη στιγμή που βρέθηκε στο +10. Η άμυνά του ήταν για κλάματα! Καμία αντίδραση, καμία πίεση σε περιφέρεια και «ζωγραφιστό», επιστροφές σε replay. Στην επίθεση η ομάδα κόλλησε και αποφάσισε να το ρίξει στα τρίποντα. Χωρίς να μπαίνουν όμως. Ο Ολυμπιακός στο διάστημα αυτό είχε απολογισμό 6 λάθη, 0/4 τρίποντα, 3/6διπ., 1/4 βολές! Και φυσικά συνολικά στο 10λεπτο αυτό το επιμέρους σκορ 28-11 τα λέει όλα για την εικόνα του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση!

Η εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και οι 23π. που δέχτηκε απ’ τα λάθη του

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε 11/19 διπ (57,9%), αλλά μόλις 2/11τριπ. (είχε ξεκινήσει με 2/4 στο πρώτο 10λεπτο, αλλά μετά έκανε 0/7τριπ,.). Είχε 12 ασίστ, 9 λάθη (τα 6 στο δεύτερο δεκάλεπτο), 5 κλεψίματα. Τα λάθη μάλιστα τον «σκότωσαν», καθώς η Baskonia βρήκε 23 πόντους απ’ αυτά!

Ο Ολυμπιακός έχασε επίσης τα ριμπάουντ (15-19), είδε τους Βάσκους να έχουν 12/17διπ. (70,6%), 16 ασίστ και 9 λάθη (τα 3 όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο).

Ξεκίνησε με 4/5τριπ. η Baskonia πήγε στο +14

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 πόντους (48-41) στο 22΄.46΄΄, αλλά οι Βάσκοι σκότωναν από τα 6.75μ. Με 4 σερί τρίποντα (είχαν 4/5 ως εκεί) εκτόξευσαν την διαφορά στο -14 (57-43 στο 24΄.34΄΄).

Ο Ολυμπιακός έκανε στο τέλος της 3ης περιόδου ένα σερί 4-0 και από 68-54 το σκορ έγινε 68-58 και αυτό ήταν το αποτέλεσμα με  το οποίο έληξε το 3ο δεκάλεπτο.

Πλήρης κατάρρευση

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα χειρότερος και κατέρρευσε ολοκληρωτικά! Η Baskonia ανέβαζε συνέχεια την διαφορά και την πήγε και στους 31 πόντους (91-60 στο 38΄.46΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 43-32, 68-58, 91-66.

BASKONIA (Dusko Ivanovic): Raieste, Vildoza 19 (4/7τριπ., 8ασ., 4κλεψ.), Jekiri 10, Henry (8ασ.), Sedekerskis 8 (2), Diop, Fall 9, Peters 8 (2), Dragic 8, Giedraitis 18 (3/6τριπ.), Polonara 11 (1τριπ., 5ριμπ.), Kurucs

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης, Harrison 7 (0/5τριπ.), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 2, Σλούκας 8 (7ασ.), Vezenkov 5 (0/5τριπ., 9ριμπ.), Jean-Charles 15 (1/1βολ., 4/5διπ., 2/2τριπ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Jenkins, Κουφός 5 (1/1βολ., 2/3διπ., 3ριμπ., 1ασ., 1κοψ.), Ellis 12 (6/6διπ., 9ριμπ., 2κοψ.), McKissic 10 (2/4διπ., 2/8τριπ.).