Μπορεί λόγω της πολύ καλής επιθετικά 3ης περιόδου της Alba να αγχώθηκαν οι Ισπανοί, ωστόσο ανταπέδωσαν με το ίδιο «νόμισμα», κάνοντας μια εξαιρετική αμυντικά 4η περίοδο και παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 85-68, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Euroleague.

Παρ’ ότι η Baskonia ξέφυγε εις διπλούν στην 1η περίοδο με 6 πόντους (8-2, 19-13), η Alba έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 2 (21-19) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η 2η περίοδος από τα μέσα της μέχρι και το ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι Βάσκοι κατάφεραν εύκολα να «χτίσουν» διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας με αυτήν στ’ αποδυτήρια (44-31).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρούν αυτήν τη διψήφια διαφορά μέχρι και το 27′ (62-48), εκεί όπου οι Γερμανοί αντεπιτέθηκαν, παίξανε καλή άμυνα που «συνοδεύτηκε» με σκορ στην επίθεση και με σερί 12-0 η διαφορά έπεσε στους 4 στη λήξη της 3ης περιόδου (64-60).

Ωστόσο η ομάδα του Neven Spahija δεν επηρεάστηκε από την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Στο 1ο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου «σφίξανε τον κλοιό» αμυντικά και κατάφεραν να ξαναστείλουν τη διαφορά στους 14 με επί μέρους σκορ 12-2 (74-62). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, δηλαδή στα τελευταία 5 λεπτά του παιχνιδιού, αντί να μειώνεται η διαφορά ανέβαινε, καθώς όπως φαινότανε ξέμειναν από ενέργεια οι Γερμανοί, με αποτέλεσμα να «γραφτεί» το τελικό 85-68.

Κάπως έτσι, η Baskonia βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-19 και έφυγε από την ισοβαθμία με τη Villeurbanne, με την Alba να «πέφτει» στο 11-17 και να… «κυνηγιέται» από τη σημερινή αντίπαλό της.

Διαιτητές: Jovcic, Nedovic, Laurinavicius

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.