Άλλο ένα εμπόδιο στο δρόμο προς το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs της EuroLeague παρακάμφθηκε για την Anadolu Efes. Η τουρκική ομάδα συνέχισε την τρομερή πορεία της στο 2ο γύρο της κανονικής περιόδου, καθώς επικράτησε στην παράταση της Baskonia με 111-101 για την 33η αγωνιστική και μετράει πλέον 11 νίκες στα τελευταία 12 παιχνίδια.

Ο Shane Larkin (30 πόντοι, τους 20 στα τελευταία 13 λεπτά) ήταν ο ηγέτης της Anadolu Efes (22-11), η οποία ευστόχησε σε 16/36 τρίποντα στην Buesa Arena, με τον Αμερικανό γκαρντ να σημειώνει πέντε από τα έξι δικά του στην 4η περίοδο και στην παράταση! Και φυσικά δεν ήταν μόνος του…

Οι Krunoslav Simon (21 πόντοι, 5/8 τρίποντα), Vasilje Micic (16 πόντοι, 5 ασίστ), Adrien Moerman (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Sertac Sanli (12 πόντοι, 4 τάπες) έκαναν και αυτοί εξαιρετική δουλειά και αποτέλεσαν τους κύριους λόγους που η ομάδα του Ergin Ataman είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα.

Η Efes δημιούργησε από το 13’ διψήφια διαφορά στο σκορ (21-31) και την ανέβασε μέχρι και το +15 στο 14’ (21-36). Η Baskonia, πάντως, μπήκε γρήγορα στο ματς και δεν ξαναβγήκε από αυτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 και πλησίασαν στον έναν πόντο (39-40) στο 19’, αλλά άργησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα. Αυτό συνέβη στο 36’. Με άλλο ένα σερί 11-0 η Baskonia προηγήθηκε 80-76 (τη μέγιστη διαφορά της στο ματς) και έμοιαζε να έχει όλο το momentum. Και τότε άρχισε ο καταιγισμός τρίποντων…

ΦΙΝΑΛΕ ΓΕΜΑΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΑ

Ο Simon και ο Micic έκαναν την αρχή, απάντησε ο Polonara και μετά το κάρφωμα του Henry ο Larkin ισοφάρισε το σκορ (85-85) στο 1’32’’. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε στην Efes και το προβάδισμα στα 50,2’’ (87-88) και μετά το άστοχο σουτ του Henry, ο Polonara έκοψε αντικανονικά τον Moerman 18,7’’ πριν από τη λήξη.

Η Baskonia επέλεξε γρήγορο δίποντο και έστειλε τον Micic στις βολές στα 8,8’’, αλλά ο Σέρβος δεν λάθεψε. Μόνο ένα τρίποντο μπορούσε, λοιπόν, να σώσει τους Βάσκους. Και το πέτυχε ο Vildoza 2,1’’ πριν από το τέλος. Παράταση… Μόνο που εκεί η Efes δεν αστειευόταν.

Ο Larkin έκανε την αρχή με τετράποντο, ακολούθησε γκολ-φάουλ του Moerman και η Efes δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και 96-109 στο 45′ (σημειώνοντας 11 συνεχόμενους πόντους) και άρπαξε έτσι μία νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs.

Στην αντίπερα όχθη, η Baskonia (18-15) ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 4 σερί νίκες (είχε και και 9 στα προηγούμενα 10 παιχνίδια) και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει τη θέση της στην οκτάδα. Αυτοί που ξεχώρισαν από την ομάδα του Dusco Ivanovic ήταν οι Achille Polonara (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Rokas Giedraitis (21 πόντοι), Alec Peters (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Pierria Henry (15 πόντοι, 8 ασίστ) και Luca Vildoza (14 πόντοι, 6 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92 (κ.α.), 101-111