Πρώτη νίκη για την Baskonia έπειτα από… έναν χρόνο και 8 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η ισπανική ομάδα έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό την προηγούμενη εβδομάδα, καθώς ηττήθηκε οριακά από την Maccabi και τον Crvena Zvezda. Έτσι η ομάδα του Spahia ανέβηκε στο 8-15 στην προσπάθειά της για ένα καλύτερο πλασάρισμα. Από την άλλη η Efes  υποχώρησε στο 12-9 κι έκανε μια ήττα πισωγύρισμα στην προσπάθεια για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα, κάτι που εννοείται πως ευνοεί τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος για τους νικητές οι Βaldwin με 20 και Fontechio με 15 πόντους, ενώ πολύ καλός κι ο Raieste me 11 πόντους σε 9 λεπτά. Από την άλλη διασώθηκαν οι Micic και Larkin με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Υπνωτισμένοι μπήκαν στο παρκέ οι Πρωταθλητές Ευρώπης, αφού είδαν τους Βάσκους να ξεφεύγουν με 7-0 σε 1,5 λεπτό. Οι Τούρκοι στην συνέχεια ισορρόπησαν και πλησίασαν στους 2(14-12), με τους Ισπανούς να διαμορφώνουν το 19-13. Το σύνολο του Ataman πάτησε το πόδι στο γκάζι κι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 22-24, χάρη στον Larkin που είχε 5/5 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Micic να αναλαμβάνει δράση και εξακολουθούσαν να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα με τρίποντο του καυτού Larkin η Efes πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι (31-37). Μάλιστα με ένα τρίποντο του Dunston οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-43 υπέρ των Πρωταθλητών Τουρκίας κι όλα έδειχναν πως είχε μπει το νερό στο αυλάκι για την 13η νίκη τους.

Βέβαια η ομάδα του Spahia είχε άλλη άποψη, διότι με ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το 44-52 σε 53-52, βάζοντας φωτιά στο ματς. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμη καλύτερα, καθότι πήραν μια απόσταση 6 πόντων (60-54). Η περίοδος έκλεισε στο 62-58 κι όλοι περίμεναν ένα ντέρμπι.

Με x-factor τον Raieste και την ευστοχία στα τρίποντα η Baskonia πήρε ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 7 πόντων (73-66). Στα τρία λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά (80-68) και έτσι κλείδωσαν την πρώτη τους νίκη μέσα στο 2022.

Tα δεκάλεπτα: 22-24, 36-43, 62-58,87-74