Σπουδαία νίκη πέτυχε η Baskonia απέναντι στη Fenerbahce με 77-62, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σίγουρα ήταν ένα παιχνίδι που είχε το «must» και για τις 2 ομάδες, ωστόσο αυτή που επηρεάστηκε από το… «βάρος» του «πρέπει» ήταν η τούρκικη ομάδα. Το συγκρότημα του Aleksandar Djordjevic έχασε όλη του την ενέργεια στο 2ο ημίχρονο, χωρίς να καταφέρνει ούτε μια στιγμή να αντιδράσει στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Οι Ισπανοί, είχαν ένα πολύ νωθρό 1ο ημίχρονο (32-40), δυσκολευόντουσαν πάρα πολύ να γυρίσουν τη μπάλα και να βρουν ελεύθερο σουτ (κάτι το οποίο δημιουργήθηκε από την πολύ καλή άμυνα της Fenerbahce), ενώ ταυτόχρονα η άμυνά τους ήταν αρκετά soft. Στο 2ο ημίχρονο όμως άλλαξαν πρόσωπο, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα και σταθμά, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και με αποκορύφωμα το επί μέρους 23-9 της 4ης περιόδου πήραν μια τεράστιας σημασίας νίκη (77-62), που τους φέρνει 1 νίκη μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στα play-offs της διοργάνωσης.

Πλέον, οι Τούρκοι μένουν αρκετά πίσω στην «κούρσα» των θέσεων 6-8, για τις οποίες «κονταροχτυπιούνται» 5 ομάδες με ρεαλιστικές ελπίδες και άλλες 2 (συμπεριλαμβανομένου της ίδιας) με μαθηματικές. Αδιαμφισβήτητα, η -χθεσινή πλέον- ήττα από τη Baskonia μπορεί να αποδειχθεί σε ήττα «αγκάθι» για τη Fenerbahce, αν τελικά δεν καταφέρει να προκριθεί στα play-offs της Euroleague.

Διαιτητές: Latisevs, Difallah, Silva

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 54-53, 77-62.