Με άμυνα «γρανίτη», η Bayern κατάφερε να πάρει τη νίκη (59-52) στην… τελευταία της -μέχρι την επόμενη- ευκαιρία και ξαναφέρνει τη σειρά στη Βαρκελώνη, εκεί όπου και θα κριθεί το ποια ομάδα θα πάει στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Ήταν φυσικό ότι οι δύο ομάδες θα μπουν στο παιχνίδι με πρώτο τους μέλημα την άμυνα. Η Bayern σε αυτόν τον τομέα τα πήγε πολύ καλά στην 1η περίοδο, αφού ανάγκασε τους Ισπανούς να σκοράρουν μόλις 12 πόντους, βάζοντας η ίδια 18. Μάλιστα, το 11-10 του 7′ έγινε 18-10 στο επόμενο τρίλεπτο, με τη Barcelona σε αυτό το διάστημα να παίρνει αρκετές λάθος επιλογές.

Στη 2η περίοδο οι «Βαβαροί» διατήρησαν αρκετά εύκολα διψήφια διαφορά, την οποία την πήραν απ’ την αρχή του δεκαλέπτου (22-12). Το σκορ πήγε στο 29-17, ο Abrines με 5 προσωπικούς πόντους ερχόμενος απ’ τον πάγκο μείωσε ξανά στους 7 (29-22), αλλά μέχρι το ημίχρονο η απόσταση είχε ξαναπάει σε διψήφια πλαίσια (36-25), με τον Jaramaz να βοηθάει τόσο σε σκορ, όσο και σε άμυνα.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν αυτό ακριβώς που έκαναν και στο 1ο ημίχρονο. Η άμυνά τους ήταν elite, ενώ παράλληλα στην επίθεση έπρατταν όσο πιο συνετές επιλογές γινόταν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τις παρυφές των 20 πόντων (50-31), πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 50-34 με καλάθι του Davies.

Η Barcelona όσο και να πάλεψε στην 4η περίοδο να επιστρέψει, η τρομερή άμυνα της γερμανικής ομάδας, αλλά και η απίθανη αστοχία της απ’ την περιφέρεια δεν της το επέτρεπε με τίποτα. Χαρακτηριστικό το ότι ο Jokubaitis σκόραρε στα 4:45 πριν το τέλος μόλις το 3ο τρίποντο των «Blaugrana» σε 25 προσπάθειες! Παρ’ όλα αυτά, Abrines και Jokubaitis «τράβηξαν το κάρο» της ανατροπής για τους φιλοξενούμενους, αφού μέσα σε κάτι παραπάνω από 1:30′ μετέτρεψαν το -18 σε -10 (59-49)! Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 7 (59-52), αλλά έμεινε εκεί και έστειλε το παιχνίδι σε Game 5 όπου και θα κριθεί η ομάδα που θα πάει στο Βελιγράδι!

Διαιτητές: Lamonica, Pukl, Nikolic.

Δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52.

BAYERN (Trinchieri): Weiler-Babb 12, Thomas 7, Hunter 9, Jaramaz 6, Lucic 8, George, Obst 2, Dedovic 2, Rubit 7, Sisko 2, Schilling 4, Radosevic.

BARCELONA (Jasikevicius): Davies 2, Exum 2, Sanli 5, Martinez, Smits 1, Hayes 2, Laprovittola 5, Abrines 12, Kuric 5, Jokubaitis 8, Mirotic 7, Καλάθης 3.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.