Γι άλλη μια φορά (11η για την ακρίβεια) ένα φετινό παιχνίδι της Maccabi κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Και όπως συνέβη και στις περισσότερες προηγούμενες περιπτώσεις, η “ομάδα του λαού” ηττήθηκε. Αυτή τη φορά συνέβη στο Μόναχο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της EuroLeague, όπου η Bayern κατέβαλε με 72-70 την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και την υποχρέωσε σε 8η ήττα στο τελευταίο σουτ.

Ο Nick Weiler-Babb ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής με τις 2/2 βολές που έβαλε 9,3’’ πριν από τη λήξη και μπορεί κάλλιστα να ευχαριστήσει γι αυτό τον Elijah Bryant, για το ανόητο φάουλ που του έκανε ενώ η Maccabi πίεζε τους γηπεδούχους. Στην τελευταία επίθεση η Maccabi έδωσε τη μπάλα στον (συνήθη ύποπτο) Scottie Wilbekin και αυτός αστόχησε σε τρίποντο, όπως άλλωστε συνέβη και στις προηγούμενες τέσσερις περιπτώσεις που ανέλαβε φέτος το τελευταίο σουτ!

Ο Wade Baldwin (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) σήκωσε όλη την Bayern (16-10) στους ώμους του στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τον Jalen Reynolds (15 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της γερμανικής ομάδας, η οποία σημείωσε την 4η νίκη της στους τελευταίους πέντε αγώνες. Η Bayern κυριάρχησε στα ριμπάουντ (37-26), πέτυχε 20 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και πάλεψε μέχρι τέλους, παρότι έβλεπε διαρκώς την πλάτη της Maccabi σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ante Zizic (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο κύριος λόγος που η Maccabi (10-14) πέτυχε 20 πόντους παραπάνω μέσα από τη ρακέτα (42-22) και έλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο τέλος όμως δεν απέφυγε την 3η σερί ήττα, η οποία συρρίκνωσε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα.

Κι όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στην αναμέτρηση. Μετά το αρχικό 4-0 απάντησε με ένα σερί 0-11, έκλεισε το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (37-38) και στο 24’ ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στο ματς (39-48). Η Bayern δεν την άφησε πάντως να ξεφύγει περισσότερο.

Στο 35’ ισοφάρισε το σκορ (60-60) και στο επόμενο λεπτό προηγήθηκε με 64-62 για πρώτη φορά μετά το 17’ (33-32). Η ομάδα του Andrea Trinchieri προηγήθηκε και 70-66 στο 39’, ωστόσο το καλάθι του Zizic και το κλέψιμο και το λέι-απ του DiBartolomeo 18,7’’ πριν από τη λήξη, έκαναν το σκορ 70-70.

Μετά το τάιμ άουτ του Trinchieri η Maccabi πίεσε σε όλο το γήπεδο, αλλά ο Bryant υπέπεσε σε φάουλ με 9,3’’ να απομένουν. Ο Weiler-Babb έβαλε ψύχραιμα και τις δύο βολές, σε αντίθεση με τον Wilbekin, που ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε την ώρα που ακουγόταν η κόρνα της γραμματείας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70