Με τέτοια ποσοστά από την περιφέρεια δεν θα μπορούσε να χάσει η Monaco στο Μόναχο. Πολύ περισσότερο δε με τον Mike James σε τέτοια βραδιά. Ο συγκερασμός αυτών των πραγμάτων οδήγησε τους Μονεγάσκους στη νίκη επί της Bayern 83-78 για την 21η αγωνιστική της EuroLeague, τη δεύτερη φετινή επί των Βαυαρών.

Ο Mike James (26 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ασταμάτητος όλο το βράδυ, ενώ μεγάλο μερίδιο στη νίκη της Monaco (8-11) ανήκει και στον Danilo Andjusic, που πέτυχε 16 πόντους. Η ομάδα του Sasa Obradovic τελείωσε το ματς με 12/17 τρίποντα (είχε 10/12 μέχρι το 30’) και όπως ήταν φυσικό σημείωσε τη 2η συνεχόμενη νίκη της και 3η εκτός έδρας σε 10 αγώνες.

O Corey Walden (26 πόντοι, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και ο Vladimir Lucic (14 πόντοι) ήταν οι μόνοι παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για την Bayern (8-11), η οποία ηττήθηκε για 4η φορά στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Οι Βαυαροί έβλεπαν την πλάτη των αντιπάλων τους την περισσότερη ώρα στο 1ο δεκάλεπτο, ωστόσο πήραν τον έλεγχο στη 2η περίοδο και προηγήθηκαν με 35-28 στο 16’, πριν δεχτούν 12 συνεχόμενους πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά του 1ου ημιχρόνου. Η Monaco είδε την Bayern να ισοφαρίζει στο 22’ (40-40), αλλά “έχτισε” εκ νέου μία διαφορά 5-6 πόντων, την ανέβασε μέχρι τους οκτώ στο τέλος της 3ης περιόδου (54-62) και ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην 4η (56-66 στο 32’ και 61-71 στο 35’).

Η ομάδα του Andrea Trinchieri πλησίασε ουκ ολίγες φορές μέχρι τους πέντε πόντους στα επόμενα λεπτά και έριξε τη διαφορά στους τέσσερις με ενάμισι λεπτό να απομένει για το τέλος (72-76), αλλά ο James δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με άλλο ένα τρίποντο έκανε το σκορ 72-79 στο 1’12’’ και ουσιαστικά αποτελείωσε τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83