Η Bayern συνεχίζει την ανοδική πορεία της και η έδρα παίζει μεγάλο ρόλο σε αυτήν. Οι Βαυαροί ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα και επικράτησαν της Villeurbanne με 73-65 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EuroLeague, φτάνοντας τις τρεις σερί εντός έδρας νίκες.

Η ομάδα του Andrea Trinchieri βασίστηκε στο καθοριστικό σερί 9-0 που έκανε από το 35’ έως το 39’, μετατρέποντας το εύθραυστο 64-63 σε 73-63 με 1,5 λεπτό να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με επιμέρους 9-2 στα τελευταία πέντε λεπτά

Ο Augustine Rubit (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Vladimir Lucic (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) συνέδραμαν, ώστε να καλυφθεί το κενό του τραυματία Darrun Hilliard στην επίθεση. Εντούτοις η άμυνα ήταν αυτή που οδήγησε την Bayern (6-7) στην 3η νίκη της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, καθώς κράτησε τη 2η πιο εύστοχη ομάδα από την περίμετρο (με 39,5%) στο 16,7% στα τρίποντα (4/24).

Ο Elie Okobo (14 πόντοι) ήταν ο 1ος σκόρερ της Villeurbanne (7-6), η οποία υπέστη την 4η ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Μόνο 8’31’’ έπαιξε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που είχε απολογισμό 3 πόντους, 1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65