Στην εποχή του μπάσκετ χωρίς κόσμο στις κερκίδες, η Bayern έχει δημιουργήσει την καλύτερη έδρα της ιστορίας της! Η γερμανική ομάδα επικράτησε με 82-80 της Zenit στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague και έφτασε αισίως τις 5 συνεχόμενες νίκες στο Audi Dome του Μονάχου.

Παράλληλα, η Bayern (12-7) αναρριχήθηκε στην 4η θέση της κατάταξης και έριξε από εκεί τη Zenit (11-6), η οποία έχει βέβαια και δύο αγώνες λιγότερους.

Τέσσερις παίκτες ξεχώρισαν από την ομάδα του Andrea Trinchieri. Οι Αμερικανοί Wade Baldwin IV (17 πόντοι, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Jalen Reynolds (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Dennis Seeley (14 πόντοι) και ο Vladimir Lucic, ο οποίος επέστρεψε έπειτα από απουσία έξι αγώνων λόγω τραυματισμού, έχοντας 13 από τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Από πλευράς Zenit, η οποία είδε ένα σερί 3 νικών να τελειώνει στο… σταθμό του Μονάχου, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Arturas Gudaitis (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Kevin Pangos (17 πόντοι, 5 ασίστ) και Mateusz Ponitka (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Η ομάδα του Xavi Pascual πλήρωσε ακριβά τα 13 λάθη της, καθώς δέχτηκε 24 πόντους από αυτά. Αντιθέτως, μετέτρεψε σε 9 πόντους τα 10 λάθη που έκαναν οι γηπεδούχοι…

Όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο της Bayern. Ίσα ίσα που η Zenit ήταν αυτή που δημιούργησε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (27-37 στο 19’) και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Μέχρι το 26’ για την ακρίβεια, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά (47-46).

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους, με τον Lucic να αλλάζει όμως τις ισορροπίες. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 13 από τους 26 πόντους της γερμανικής ομάδας στην 4η περίοδο, συμπεριλαμβανομένων και 4/4 βολών στα τελευταία δύο λεπτά, που έκαναν το σκορ 78-75. Στα 30’’ ήταν η σειρά του Baldwin να σημειώσει ένα μεγάλο καλάθι, ακολούθησε μία καλή άμυνα και δύο βολές του Zipser, που αποτελείωσαν τη Zenit.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80