Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα πλέι-οφ ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” παρόλο που προηγήθηκαν με 15 πόντους (23-8) στη πρώτη περίοδο, γνώρισαν την ήττα με 87-78 από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ και πλέον οι Λιθουανοί είναι εκείνη που έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του. Ο Μιλάκνις στα 53′ πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας έβαλε μπροστά την ομάδα του (69-72), με τον Σπανούλη να απαντάει στα 36′ και να ισοφαρίζει εκ νέου την αναμέτρηση (72-72) και έτσι ακολούθησε το έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η Ζαλγκίρις ήταν πολύ καλύτεροι και δέχθηκε μόλις 6 πόντους, κάνοντας το break. Πλέον οι “Πειραιώτες” καλούνται να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν τη σειρά και στη συνέχεια να  πάρουν τουλάχιστον ένα από τα δύο παιχνίδια στη Λιθουανία. Το επόμενο παιχνίδι των δύο ομάδων είναι τη Παρασκευή (20/4 21:15).

Για τη Ζαλγκίρις, σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Μπράντον Ντέιβις με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ και Κέβιν Πάνγκος με 20 πόντους και 6 ασίστ. Πίσω τους βρέθηκε ο καθοριστικός Αρτούρας Μιλάκνις με 16 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, για τον Ολυμπιακό φοβερή εμφάνιση για ακόμη μια φορά έκανε ο Βασίλης Σπανούλης με 25 πόντους και 9 ασίστ, με τους Πρίντεζη  και Παπαπέτρου να προσθέτουν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ:

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο το 4-4, ύστερα από 3 λεπτά παιχνιδιού.  Εκεί όμως ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με τους Σπανούλη-Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ πήρε προβάδισμα 9 πόντων (15-6 6’). Ο Τιλί στη συνέχεια σκόραρε από τα 6.75 ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή (18-8 7’). Οι «Πειραιώτες» δεν άφηναν περιθώρια στη Ζαλγκίρις και η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (23-8), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-12, ύστερα από ένα σερί 4-0 των Λιθουανών.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν από κει που σταμάτησαν και μείωσαν ακόμη περισσότερο (23-16). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους μόνο από τον Πρίντεζη, όμως το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πλησίασε ακόμη περισσότερο (29-24 15’). Οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν μπλακ-άουτ και ο Ούντριχ με τον Ουάιτ έφεραν στα ίσια τις δύο ομάδες (32-32 19’). Παρόλα αυτά ο Σπανούλης με 2 σερί τρίποντα, έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους «Πειραιώτες» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-32).

Στην επανάληψη, ο Ντέιβις κρατούσε τη Ζαλγκίρις κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο πόντο (45-44), ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά (45-46). Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και με τρίποντα των Μάντζαρη και Σπανούλη πέρασε και πάλι μπροστά (52-48 28’), ενώ στη συνέχεια ο Πρίνετζης έκανε το 54-48. Οι Λιθουανοί όμως δεν πτοήθηκαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (56-53).

Στη τελευταία περίοδο, η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα και ο Γιανκούνας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (56-57). Ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Μάντζαρης και ΜακΛιν και πήρε προβάδισμα 6 πόντων (63-57), τρέχοντας ένα σερί 7-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και ο Μιλάκνις ισοφάρισε το ματς (65-65). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και ο Μιλάκνις ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 69-72 στα 53’. Ο Σπανούλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 36’ (72-72) και χωρίς να αλλάξει κάτι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ζαλγκίρις ήταν πολύ καλύτερη. Από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε το προβάδισμα, παίζοντας πολύ σκληρή άμυνα και ο Ουλανόβας έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (76-80) στους φιλοξενούμενους. Ο Σπανούλης μείωσε στους 4 (78-82), όμως ο Γιανκούνας στα 54’ έκανε το 78-84, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο, σκόραρε μόλις 6 πόντους στη παράταση και γνώρισε την ήττα με 78-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72 (κ.α.), 78-87.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Μπράουν, Παπαπέτρου 11 (1), Σπανούλης 25 (5), Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς, Τιλί 3 (1), Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 9 (2), Ρόμπερτς 5, Τόμπσον.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21, Πάνγκος 20 (3), Τουπάν, Ούντριχ 4, Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 16 (4), Μίτσιτς 7, Ουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 2, Ουλανόβας 5 (1).