Ο Γιώργος Πρίντεζης έχει πρωταγωνιστήσει κι άλλες φορές στο ίδιο έργο. Το 2012 «σκότωσε» την CSKA στον τελικό του φάιναλ φορ της Euroleague με το περίφημο «πεταχτάρι» του στο τέλος και έδωσε την κούπα στον Ολυμπιακό. Το 2015 είχε «σκοτώσει» την Barcelona στο ΣΕΦ με ένα τρίποντο στο τέλος και έστειλε τον Ολυμπιακό στο φάιναλ φορ. Σήμερα αποφάσισε να υποδυθεί ξανά τον ρόλο του… από μηχανής θεού. Πήρε την μπάλα στα 3΄΄ πριν την λήξη του ματς με τον Crvena Zvezda στο Βελιγράδι, έβαλε το καλάθι, έκανε το 79-81 κέρδισε και φάουλ (έχασε, βέβαια, επίτηδες την βολή για να κυλήσει ο χρόνος και να μην προλάβουν να κάνουν επίθεση οι γηπεδούχοι. Έτσι οδήγησε τον Ολυμπιακό στην «άλωση» του Aleksandar Nikolic Hall και στο μεγάλο «διπλό» επί των Σέρβων, που έφερε την ομάδα στο 7-5 (αντίθετα οι γηπεδούχοι πήγαν στο 4-9).

Το ωραίο ειναι ότι ο Πρίνετζης έχει ξανα αφήσει στον τόπο τον Crvena Zvezda στο Βελιγράδι. Ηταν το 2017 όταν με ένα ¨πεταχτάρι”  τότε στσ 3,2” έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 64-66.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε σήμερα την φόρα που είχε στο «διπλό», που πέτυχε  πρν 2 μέρες επί της Barcelona μέσα στην Βαρκελώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλά θέματα. Βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 16 πόντους. Ξύπνησαν στο δεύτερο μέρος, γύρισαν ανάποδα το ματς, αλλά κόλλησαν και ζορίστηκαν στο τέλος. Εκεί, όμως, οι Αη Γιώργης τους έκανε το θαύμα του και η ομάδα πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Από τον Ολυμπιακό κορυφαίος και καθοριστικός ήταν φυσικά ο Πρίντεζης (16 πόντοι με 3/5βολ., 5/7διπ., 1/1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.). Στην πρώτη γραμμή των πρωταγωνιστών ήταν φυσικά και οι Σπανούλης (14π. με 4/5βολ., 2/4διπ., 2/3τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 5λαθ.), Σλούκας (12π. εκ των οποίων οι 10 στην πρώτη περίοδο με 3/4διπ., 2/5τριπ., 1ριμπ., 7ασ., 4λαθ.).

Πολύ σημαντικό ρόλο στην νίκη έπαιξε και ο Λαρεντζάκης, που ήρθε από τον πάγκο, άλλαξε τις ισορροπίες και είχε 11π. με 3/4τριπ.

Σπουδαίο ματς έκανε και ο Harrison 12π. με 4/6τριπ. Στα ρηχά, πάντως, έμειναν οι άλλοι ξένοι της ομάδας πλην ίσως του Jean-Charles (8π.)

Δέχτηκε 30π. στην α΄ περίοδο, αλλά μόνο 34π. στο δεύτερο μέρος

Ο Ολυμπιακός είχε τρομερά θέματα στην άμυνα στο πρώτο μέρος. Δέχτηκε30π. στην πρώτη περίοδο! Και συνολικά 45 στο πρώτο 20λεπτο. Στην επανάληψη όμως μεταμορφώθηκε. Πίεσε και δέχτηκε μόνο 34π. στο δεύτερο ημίχρονο!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σούπερ ποσοστά σε δίποντα (68% – 167/25) και τρίποντα (52,2% – 12/23). Πήραν τα ριμπάουντ (32-26). Έκαναν όμως, πολλά λάθη και είχαν συνολικά 20 (έναντι 15 ασίστ), ενώ έκαναν μόνο 2 κλεψίματα.

Ξεκίνημα με το… αριστερό και σερβικός βομβαρδισμός από τα 6.75μ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με το αριστερό και κόλλησε μετά το 2΄.35΄΄ (5-5). Οι Σέρβοι είχαν αρχίσει από νωρίς να τον βομβαρδίζουν από τα 6.75μ. και είχαν ανατινάξει καλάθι του. Μετά το 2΄΄35΄΄ (5-5) ο Ολυμπιακός κόλλησε και στην επίθεση, ενώ φυσικά η άμυνά του άρχισε να μπάζει. Ο Crvena Zvezda έκανε ένα σερί 9-0 και στο 4΄.54΄΄ η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους (14-5) με τους γηπεδούχους να έχουν ως εκεί 4/5 τρίποντα!

Στο 9΄.39΄΄ η διαφορά ανέβηκε και πήγε στους 13 πόντους (20-7) με τον Ολυμπιακό να έχει 5 λάθη ως εκεί και φυσικά να παίζει άμυνα με τα μάτια. Οσο για τους Σέρβους είχαν 6/8 τρίποντα, αλλά και 3/4διπ., 8 ασίστ, 2 λάθη και 30π. απέναντι στην «ερυθρόλευκη» άμυνα και αυτά τα λένε όλα! Η διαφορά έφτασε στην περίοδο αυτή και στους 16 πόντους (30-14 στο 9΄.38΄΄).

Ο Σλούκας είχε 10 από τους 16π. της ομάδας

Μοναδική όαση από τον Ολυμπιακό ήταν ο Κώστας Σλούκας που είχε πετύχει στο πρώτο δεκάλεπτο τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας με 2/3διπ., 2/3τριπ.

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει θέματα σε άμυνα και επίθεση (έδειχνε να ζορίζεται με τη ζώνη των γηπεδούχων) και στο 14΄.38΄΄ το σκορ ήταν 37-23.

Βγήκε μπροστά ο Σπανούλης

Στο 15΄ ο Ολυμπιακός με 4π. του Σπανούλη (1 βολή από τεχνική ποινή στον Sasa Obradovic και 1 τρίποντο) μείωσε στους 10 πόντους (37-27).

Στο 18΄ ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη που είχε βγει μπροστά για τα καλά και είχε 9π. στη δεύτερη περίοδο, κατέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους (41-33), έχοντας ως εκεί ένα επιμέρους σκορ 10-4 από το 37-24 στο 14΄.38΄΄.

Το ημίχρονο έληξε τελικά 45-37 με τον Ολυμπιακό να έχει μεν τεράστια θέματα στην άμυνα (οι 45π. που δέχτηκε τα λένε όλα αν και οι 30π. ήταν από την πρώτη περίοδο) και να έχει 9 λάθη και μόλις 6 ασίστ!

Από την άλλη, πάντως, είχε 69,2% στα δίποντα (9/13), 41,7% στα τρίποντα (5/12), ενώ πήραν τα ριμπάουντ 14-13.

Οι Σέρβοι είχαν 8/15διπ. (53,3%), 43,58% στα τρίποντα (είχαν 6/8 στην πρώτη περίοδο, αλλά μόλις 1/8 στη δεύτερη και συνολικά 7/16 στο πρώτο μέρος), 11 ασίστ και μόλις 3 λάθη.

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός κατέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (47-42) στο 21΄.11΄΄ με τρίποντο του Σλούκα

«Ερυθρόλευκη» αντεπίθεση με 3/3τριπ. του Harrison και προσπέρασμα

Μετά το 21΄.48΄΄ (50-42), ο Ολυμπιακός εξαπέλυσε την μεγάλη αντεπίθεση με ηγέτη τον Harrison. Η ελληνική ομάδα έπαιξε άμυνα, ενώ Αμερικανός πήρε φωτιά, έβαλε 3/3 τρίποντα και μαζί με τον Ellis οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ένα επιμέρους σκορ 13-2, και η ομάδα γύρισε ανάποδα το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ (52-54 στο 26΄.16΄΄) και ήταν μπροστά και στο τέλος του δεκάλεπτου με 61-62 με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «σκότωνε» από τα 6.75μ. (4/5τριπ.), πήρε τα ριμπάουντ (10-3) είχε 4 ασίστ, αλλά και 4 λάθη.

Μπήκε με φόρα

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο παρκέ έκανε ένα σερί 8-0 με τις σημαίες του Πρίντεζη (3π.), Σπανούλη (2π.) και τον Λαρεντζάκη (3π.) και πήρε αέρα 9 πόντων (61-70 στο 32΄.12΄΄).

«Μπλακ άουτ» και θρίλερ

Εκεί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν «μπλακ άουτ». Οι Σέρβοι πήραν μπροστά, απάντησαν κι αυτοί με σερί 8-0 και μείωσαν στον πόντο (69-70 στο 34΄.25΄΄).

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ξύπνησε κάπως το Ολυμπιακό (69-73 στο 34΄.44΄΄).

Μετά το 34΄.30΄΄ (69-74) ο Ολυμπιακός έπαθε ξανά σκοτοδίνη, ενώ ο Crvena Zvezda δεν έκοβε στροφές. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-2 και πέρασαν μπροστά με 78-76 στο 38΄.30΄΄.

Στο τέλος έγινε του.. θρίλερ. Ο Πρίντεζης με δίποντο έκανε το 78-78 στα 43΄΄. Στα 20΄΄ ο Walden αστόχησε σε τρίποντο. Στα 8΄΄ ο Σπανούλης κέρδισε φάουλ, αλλά έβαλε μόνο την 2η βολή και έκανε το 78-79.

Στα 6΄΄ ο Jean-Charles έκανε φάουλ στον Ο’ Bryant, ο οποίος έχασε την πρώτη βολή, αλλά έβαλε την δεύτερη και έφερε το ματς στα ίσια (79-79).

Βγαλμένος από τον τελικό του 2012 ο από μηχανής θεός Πρίντεζης

Στο τέλος μίλησε ο Πρίντεζης. Θυμήθηκε τον τελικό του φάιναλ φορ της Euroleague το 2012, που ξέρανε την CSΚA με το περίφημο πεταχτάρι του και έδωσε την κούπα στον Ολυμπιακό.

Ο «Πρι» πήρε την μπάλα, δεν έκανε πεταχτάρι, αλλά πήγε προς τα μέσα, έβαλε το καλάθι στα 3΄΄ και έκανε το 79-81 και κέρδισε και φάουλ από τον Loyd. Ο Πρίντεζης έχασε βέβαια, επίτηδες την βολή για να μην μείνει χρόνος να κάνουν επίθεση οι γηπεδούχοι και ο Ολυμπιακός πήρε το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 45-37, 61-62, 79-81

CRVENA ZVEZDA (Sasa Obradovic): O’Bryant 16 (2), Walden 13 (3/5τριπ.), Loyd 13 (1/7τριπ., 4ριμπ., 5ασ., 2κλεψ.), Uskokovic 2, Davidovac 8, Lazic 3 (1), Reath 7 (1), Dobric 5 (1), Jagoidc-Kurizda 19 (2), Kuzmic 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 12 (4/6τριπ.), Λαρεντζάκης 11 (3/4τριπ.), Σπανούλης 14 (4/5βολ., 2/4διπ., 2/3τριπ., 5ριμπ., 2ασ., 5λαθ.), Σλούκας 12 (3/4διπ., 2/5τριπ., 1ριμπ., 7ασ., 4λαθ.), Martin 1 (6ριμπ.), Vezenkov, Πρίντεζης 16 (3/5βολ., 5/7διπ., 1/1τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Παπανικολάου, Jean-Charles 8, Jenkins, Ellis 4 (4ριμπ.), McKissic 3