Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν απίστευτος στα τελευταία λεπτά, «σεληνιάστηκε» και πήγε να γυρίσει μόνος του ένα ματς που ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε να αξίζει να το κερδίσει. Παρά την τιτάνια προσπάθειά του αρχηγού, όμως, το «τριφύλλι» έχασε τελικά με 74-71 στο Βελιγράδι από τον Crvena Zvezda και πήγε στο 5-11 και οι Σέρβοι πήγαν στο 6-11.

Ξύπνησε μόνο στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός ήταν σκιά του εαυτού του στο τελευταίο του παιχνίδι στο 2020. Θυμήθηκε να παίξει άμυνα μόνο στο τέλος. Κατόρθωσε να γυρίσει το ματς μόνο με τον Παπαπέτρου, ο οποίος έβαλε τους 12 τελευταίους πόντους της ομάδας και έκανε τους Σέρβους να είναι έτοιμοι να πάθουν ανακοπή!

Ο «αρχηγός» τελείωσε το ματς με 20 πόντους με 1/2βολές, 5/6δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ. Ήταν «χαμένος» ως το τέλος, αλλά εκεί οργίασε και πήγε να τα φέρει όλα τούμπα.

Το λάθος του Nedovic

Και θα τα έφερνε ίσως αν ο Nedovic δεν έκανε λάθος στα 21΄΄ με το σκορ να είναι στο 70-68.

Ο Παναθηναϊκός πάντως, έχασε δίκαια από μια ομάδα που έπαιζε μάλιστα χωρίς 4 παίκτες (έλειπαν ο ηγέτης των Σέρβων, Loyd, αλλά και οι Nnoko, Hall και Simonovic, οι οποίοι ήταν εκτός). Και επίσης έχασε από μια ομάδα που είχε 1 νίκη στα 7 τελευταία ματς και είχε ως μόνολ θετικό, ότι άλλαξε προπονητή και ήρθε ξανά στον πάγκο ο Dejan Radonjic

Είχε πάλι τα γνωστά του θέματα

Το «τριφύλλι» είχε ξανά τα γνωστά του θέματα. Δεν μπορούσε να παίξει άμυνα (έπαιξε μόνο στο τέλος), Φάνηκε ότι έχει τεράστιο πρόβλημα στο «1». Επέμενε να μην πηγαίνει την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και να ψάχνει λύσεις με τους ψηλούς και δη τον Παπαγιάννη.

Ο Nedovic (16π. με 2/10τριπ., όμως) είναι ο ηγέτης του, αλλά δεν μπορεί να μονοπωλεί τα πάντα.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 27,6% στα τρίποντα, έκανε 15 λάθη (έναντι 16 ασίστ). Κέρδισε πάντως, τα ριμπάουντ (35-31) και είχε 60,7% στα δίποντα (17/28).

Καλό ξεκίνημα, αλλά μετά… κατηφόρα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με φόρα το ματς και προηγήθηκε με 8-2 στο 2΄.56΄΄. Το «τριφύλλι», όμως, το πήρε η κατηφόρα στη συνέχεια.

Η ομάδα άρχισε να χάνει στροφές. Έχανε τα ριμπάουντ (οι Σέρβοι του πήραν 5 επιθετικά με τα 3 να τα έχει πάρει ο τέως «πράσινος» Ognjen Kuzmic, πριν συμπληρωθεί το πρώτο 5λεπτο) κόλλησε στην άμυνα των γηπεδούχων (έδιναν τα σουτ), τα έσπασε από τα 6.75μ. στο διάστημα αυτό (0/3).

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν έτσι ένα επιμέρους σκορ 11-2 και γύρισαν ανάποδα το ματς (13-10) στο 6΄.48΄΄.

Το τρομερό είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε πάρει μόλις 1 ριμπάουντ ως εκεί.

Βρέθηκε στο -9 με 3 σερί τρίποντα του Walden

Ο Nedovic ισοφάρισε το παιχνίδι με τρίποντο (13-13) στο 7΄.08΄΄, αλλά εκεί ο Walden πήρε φωτιά έβαλε 4 απανωτά τρίποντα και έδωσε αέρα 9 πόντων στους Σέρβους (22-13 στο 8΄.45΄΄).

Επιμέρους σκορ 20-5!

Οι Σέρβοι από το 2-8  ως εκεί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 20-5! Αυτό δείχνει φυσικά τις δυσλειτουργίες που είχε στο διάστημα αυτό η πράσινη επίθεση και φυσικά δείχνει την άμυνα με τα μάτια που έπαιζε ο Παναθηναϊκός.

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 22-15 με το τριφύλλι να έχει χάσει τα ριμπάουντ (3 έναντι 12 με 6 επιθετικά), να έχει κάνει 9 τρίποντα (3/9) και μόλις 2 δίποντα (2/2), να έχει 4 ασίστ, 4 λάθη και 1 κλέψιμο.

Στο -11

Ο Crvena Zvezda βρέθηκε στο +11 (29-18) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (11΄.56΄΄). Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ανάκαμψης, η είσοδος των Mack, Foster στο παρκέ συμμάζεψε την ομάδα και το «τριφύλλι» έκανε ένα σερί 5-0 και μείωσε στους 6 πόντους (29-23 στο 12΄.50΄΄).

Τρίποντη απάντησε από Crvena Zvezda και -17

Ο Colom όμως, με 2 σερί τρίποντα και ο Dobric με άλλο ένα τρίποντο έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (38-25 στο 14΄.53΄΄) με τον Παναθηναϊκό να έχει κάνει ως εκεί στην 2η περίοδο 6 λάθη! Το κακό όμως, είχε και συνέχεια, καθώς η διαφορά ανέβαινε συνέχεια και σερβική ομάδα πήγε στο +17 (48-31 στο 18΄.13΄΄). Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, πίεσε, έκανε ένα σερί 6-0 και το δεκάλεπτο έληξε 48-37.

Κάκιστο πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο μέρος. Έπαιζε άμυνα με τα μάτια ειδικά στην περιφέρεια. Επέμενε να σουτάρει τρίποντα και να μην προσπαθεί να χτυπήσει κοντά στο καλάθι. Είχε 8/11 δίποντα (72,7%) και 4/13 τρίποντα (30,8%). Έχασε τα ριμπάουντ 13-16, αλλά το κακό ήταν τα 8 επιθετικά που πήραν οι γηπεδούχοι. Είχε μόλις 6 ασίστ και 10 λάθη, ενώ έκανε και μόνο 2 κλεψίματα. Δέχτηκε 9 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και 14 από τα λάθη του. Εβαλε πάντως, κι αυτός 17 πόντους από τα λάθη των γηπεδούχων, που σούταραν ανενόχλητοι από τα 6.75μ. και είχαν 10/18 τρίποντα (55,6%).

Τα… έσπασαν

Στην 3η περίοδο οι δυο ομάδες… έσπασαν τα στεφάνια και πέτυχαν μόλις από  9 πόντους η κάθε μία. Λιγότερο, πάντως, τα έσπασαν οι γηπεδούχοι που πήγαν στο +15 (54-39) στο  26΄.18΄΄ και το 10λεπτο έληξε τελικά 57-46 με τον Παναθηναϊκό να έχει στο διάστημα αυτό 3/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 4 ασίστ. Το μόνο καλό ήταν πως οι Σέρβοι σταμάτησαν να βάζουν τρίποντα (1/7)

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 πόντους (57-50 στο 31΄.54΄΄), αλλά ο Crvena Zvezda πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (62-52 στο 33΄.58΄΄).

Στο 36΄.44΄΄ η διαφορά πήγε στους 11 πόντους (68-57) μετά από 1 βολή του Colom έπειτα από τεχνική ποινή στον Βόβορα, που διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα καταφανέστατο φάουλ στον Nedovic, που δεν δόθηκε).

Πήγε να γυρίσει ανάποδα το ματς με τρομερό Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε παντού, έκανε παγίδες, έκανε ένα σερί 11-0 με 9π. του μαγικού σε αυτό το διάστημα Παπαπέτρου (τους 9 σερί πόντους τους έβαλε από το 68-59 και μετά) και ισοφάρισε το ματς (68-68 στο 39΄.05΄΄).

Θρίλερ και μοιραίος Nedovic

Στα 35΄΄ ο O’Bryant έκανε το 70-68 με βολές. Στα 21΄΄ ο Nedovic έγινε μοιραίος, καθώς έκανε λάθος. Στα 15΄΄ ο Walden κέρδισε βολές, έβαλε και τις 2 και έκανε το 72-68.

Ο μαγικός Παπαπέτρου ξαναχτύπησε στα 5΄΄ και έκανε το 72-71 με τρίποντο (έχοντας ως εκεί 12 σερί πόντους).

Οι «πράσινοι» έκαναν αμέσως φάουλ στον Davidovac, ο Σέρβος είχε κρύο αίμα όμως, και έκανε το 74-71 με 2/2 βολές. Ο Mack έδωσε την μπάλα στη τελευταία επίθεση στον Nedovic, αλλά ο Σέρβος ήταν κλεισμένος, αστόχησε από τα 6.75μ. και ο Παναθηναϊκός έχασε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.

CRVENA ZVEZDA (Dejan Radonjic): O’Bryant 5, Walden 17 (3/8τριπ., 5ασ.), Davidovac 6, Lazic, Reath 7 (1), Radanov 5 (1), Dobric 11 (3/7τριπ.), Gagodic-Kuridza 6 (1), Kuzmic 4 (7ριμπ.), Colom 13 (3/5τριπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βόβορας): Mack 5 (1τριπ., 5ασ., 4λαθ.), Παπαγιάννης 5 (5ριμπ.), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (1/2βολ., 5/6διπ., 3/6τριπ., 3ριμπ.), Κασελάκης 3 (1τριπ., 5ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Foster 2, Nedovic 16 (4/4βολ., 3/6διπ., 2/10τριπ., 3ριμπ., 4ας., 1κλεψ.), White 8 (1), Μήτογλου 4, Bentil 6, Sant-Roos 2.