Όπως κάνουν σχεδόν από την αρχή της κανονικής περιόδου, έτσι και στο Βελιγράδι ο Wade Baldwin και ο Vladimir Lucic ήταν οι οδηγοί της Bayern σε άλλη μία νίκη. Η ομάδα του Andrea Trinchieri έβλεπε την πλάτη του Ερυθρού Αστέρα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στηρίχθηκε στις πλάτες των δύο ηγετών της και πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη με 76-78.

Ο Wade Baldwin (27 πόντοι, 10/14 σουτ) πέτυχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Vladimir Lucic σημείωσε και τους 10 πόντους του στα τελευταία τέσσερα λεπτά και αυτοί οι δύο ήταν οι κύριοι λόγοι που η Bayern (17-10) απέδρασε με τη νίκη από το Βελιγράδι, την 5η στα τελευταία έξι παιχνίδια και πρώτη στην ιστορία της εκεί μέσα έπειτα από δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Jordan Loyd (26 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα (7-20), ο οποίος έμεινε μαθηματικά εκτός Playoffs με την 7η συνεχόμενη ήττα που υπέστη στη διοργάνωση.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πάντως η ομάδα που έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι για 35 και πλέον λεπτά. Η ομάδα του Dejan Radonjic (που βρέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του -από το 2018 έως το 2020) είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 51-41 στο 28’ και στο 36’ ήταν μπροστά στο σκορ με 68-62. Όλα όμως πήγαν στραβά από εκεί και πέρα. Ή αν προτιμάτε, ο Baldwin και ο Lucic ανέλαβαν δράση.

Αυτοί οι δύο σημείωσαν τους τελευταίους 16 πόντους της Bayern (10 ο Lucic και 6 ο Baldwin), η οποία “έτρεξε” ένα επιμέρους 3-16 από το 36’ έως το 40’, μετατρέποντας το 68-62 σε 71-78, με μόνο 23’’ να απομένουν. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Walden κράτησαν προσωρινά ζωντανό τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-31, 57-50, 76-78