Ο Παναθηναϊκός πήρε μια ψυχωμένη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα 75-77, έχοντας να κερδίσει στη Σερβία από το 2017. Grigonis, Ponitka και Gudaitis οι τρεις που ξεχώρισαν για τους πράσινους.

Η ομάδα του Crvena Zvezda άρχισε το παιχνίδι με τους Branko Lazić, Nikola Ivanović, John Holland, Luka Mitrović και  Ben Bentil. Ο Παναθηναϊκός άρχισε το παιχνίδι με τους Marius Grigonis Γίωργος Παπαγιάννης,Paris Lee, Derrick Williams και Andrew Andrews. Πριν το παιχνίδι είχαμε την βράβευση του Dejan Radonjic και του assistant coach του Goran Bošković από την διοίκηση του Crvena Zvezda για την προσφορά τους στον σύλλογο.

Το πρώτο καλάθι του αγώνα  ήρθε από σουτ του Γιώργου Παπαγιάννη. O Crvena Ζvezda προηγήθηκε 8-4  με 5 πόντους από τον Ben Bentil (1/1 τρίποντο, 1/2 δίποντα) και 11-6 (+5) Χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα 6 πόντων του Andrew Andrews πέρασε μπροστά στο σκορ 11-12. Με ένα επιθετικό ξέσπασμα αυτή τη φορά εκ μέρους των γηπεδούχων και συγκεκριμένα του Mitrovic ( 5 πόντοι) o Crvena Zvezda προηγήθηκε 18-14 τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά 1 λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου έφτασε το +6 (22-16) κάτι που ανάγκασε τον Dejan Radonjic να πάρει εσπευσμένα time-out. H πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Crvena Zvezda να προηγείται με +6 ( 24-18)

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα καλάθι του Γιώργου Καλαιτζάκη ύστερα από την assist του Grigonis. O Παναθηναϊκός ισοφάρισε το παιχνίδι 24-24 στο 7:35 της περιόδου. Στα μέσα της περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε ένα ισχνό προβάδισμα 1 πόντου ( 28-29). Ο Crvena Zvezda πέρασε και πάλι μπροστά με ένα σερί 5-0 και  με το σκορ να διαμορφώνεται 34-29 κάνοντας πάλι τον Dejan Radonjic να καλέσει εσπευσμένα time-out. Με ένα σερί 6 πόντων ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -1 36-35 κάτι που υποχρέωσε τον Vladimir Jovanović να καλέσει αυτός τώρα time-out. O Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 4 πόντους στο ημίχρονο 38-42. Η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν ευστοχούσε σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Crvena Zvezda  έκλεισε το πρώτο μέρος με 10/20 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 16 ριμπάουντ (10-6), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη και τον Bentil στους 7 πόντους. Ο Παναθηναϊκός έχει 11/22 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 8/8 βολές, 22 ριμπάουντ (14-8), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη και τον  Grigonis στους 9 πόντους.

Η τρίτη περίοδος άρχισε όπως είχε αρχίσει η πρώτη περίοδος με καλάθι του Παπαγιάννη.  Ο Crvena Zvezda έκανε πολλά λάθη στην επίθεσή του με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός  να περάσει μπροστά στο +6 (40-46) O  Crvena Zvezda αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ 51-50 ύστερα από καλάθι και φάουλ του Bentil.  Σταδιακά το παιχνίδι πήγε στο καλάθι   και 54-52 και 54-56. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ 56-57.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Crvena Ζvezda να περνάει μπροστά και τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα 0-4 σερί  με τον Mateusz Ponitka να κλέβει την μπάλα και να καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 58-61 και timeout από τους γηπεδούχους. Το παιχνίδι σταδιακά  έγινε ντέρμπυ με τον Crvena Ζvezda να περνάει μπροστά με 5 πόντους (68-63) στα μέσα της περιόδου και ο Radonjic να παίρνει time-out. Ο Παναθηναϊκός παρά την καλή άμυνα που έβγαζε στην επίθεση δεν κατάφερνε να σκοράρει καθώς έπεφτε σε σωρεία λαθών. Συγκεκριμένα, ο  Παναθηναϊκός έχει πλέον 15 τέτοια, ο Ερυθρός Αστέρας έχει σκοράρει από αυτά 16 πόντους. Οι πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν χάρη σε συνεχόμενες βολές και να ισοφαρίσουν 73-73 1:23 πριν το τέλος με τον Crvena Ζvezda να παίρνει time – out. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση με τον Mateusz Ponitka να κάνει ένα κλέψιμο και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 73-75 στα 21.3. Παρά για την χαμένη επίθεση του Ερυθρού Αστέρα,  ύστερα από ένα χαμένο ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό ο Bentil με 1/2 βολές έγραψε το 74-75 στα 6.9.  Μετά από φάουλ και δύο εύστοχες βολές του Paris Lee το σκορ διαμορφώθηκε στο 74-77. Με μία εύστοχη βολή από τον  Dobric, το σκορ διαμορφώθηκε στο τελικό 75-77.

Ο Μίτροβιτς (5 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ξεχώριζε , ο Ερυθρός Αστέρας είχε 11 πόντους στο πρώτο μέρος από τα λάθη των αντιπάλων του, όμως και οι πράσινοι ήταν ευχαριστημένοι γιατί σούταραν με 50% στο δίποντο, με 50% στο τρίποντο και με 100% στις βολές. 8/8 είχαν μέχρι το 20′, με 6/13 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο μπορούσαν να χτίσουν ένα καλό προβάδισμα. Στο τέλος της βραδιάς ο Παναθηναϊκός είχε 6/15 τρίποντα, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν όμως ακόμη χειρότερος, με μόλις έξι εύστοχα σε 22 εκτελεσμένα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ρόσι, Λαουριναβίτσιους

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 24-18, 14-24, 18-15, 19-20