Στον απόηχο του καυγά μεταξύ του Johnny O’Bryant και του Dejan Radonjic (που είχε ως συνέπεια την τιμωρία του Αμερικανού) η Villeurbanne ήρθε να κάνει ακόμα πιο άσχημο το κλίμα στον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του TJ Parker άλωσε το Βελιγράδι, επικράτησε με 81-78 και έφτασε αισίως τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Ο Norris Cole (22 πόντοι) ήταν μια ομάδα μόνος του στην τέταρτη περίοδο, καθώς έβαλε όλα τα κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά και σήκωσε στις πλάτες του τη Villeurbanne (9-14). Εξαιρετικός ήταν ακόμα ο Antoine Diot (14 πόντοι, 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Amine Noua (12) από πλευράς Γάλλων, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 17’ (30-45), πριν δεχτούν την αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Ο Ερυθρός Αστέρας ροκάνισε τη διαφορά και στο 31’ προηγήθηκε με 58-57, για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό (23-20). Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι δύο ομάδες αντάλλασσαν συνεχώς το προβάδισμα, μέχρι να χάσει η ομάδα του Radonjic δύο διαδοχικές επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό. Στην επόμενη κατοχή ο Howard μάζεψε το πιο κρίσιμο ριμπάουντ του ματς, ο Ερυθρός Αστέρας αναγκάστηκε να κάνει φάουλ και 5’’ πριν από τη λήξη ο Cole “έγραψε” το 78-81 με 2/2 βολές.

Οι Σέρβοι είχαν μία ακόμα ευκαιρία μετά το τάιμ άουτ του Radonjic. Ο Jordan Loyd πήρε πάνω του το τελευταίο σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., αλλά αστόχησε. Την ίδια τύχη είχε και το τρίποντο που πρόλαβε να κάνει μετά το επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε ο ίδιος στην εκπνοή, “εκβιάζοντας” παράλληλα και το φάουλ. Όσο κι αν φώναξε, σφύριγμα δεν ακούστηκε…

Ο Corey Walden (17 πόντοι), ο Ognjen Dobric (17 πόντοι) και ο Landry Nnoko (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ερυθρού Αστέρα (7-16), ο οποίος ηττήθηκε για 5η φορά στα τελευταία 6 παιχνίδια, παρότι μάζεψε 10 ριμπάουντ παραπάνω (31-21) και είχε 22 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες έναντι μόλις έξι της Villeurbanne.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 38-45, 56-57, 78-81