Μετά την ήττα στην παράταση στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης (2/2) κόντρα στην Efes Anadolu, η CSKA Moscow κατάφερε να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών κάμπτοντας την αντίσταση της ALBA Berlin με 91-72 -ανεβαίνοντας πλέον στο 14-9 με την 4η νίκη της στα τελευταία 6 ματς.

Ο Nikola Milutinov ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Γερμανούς, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να πετυχαίνει ένα άκρως ηγεμονικό double double της τάξης του 21 πόντων και 11 ριμπάουντ, την ίδια στιγμή που εκτελούσε με 7-10 εντός πεδιάς αλλά και με 7-8 από τη γραμμή των βολών, βοηθώντας την ομάδα του να κάνει season high στο σκοράρισμά της!
Ταυτόχρονα, αν και ήταν άστοχος (4-16 σουτ, 0-6 τρίποντα), ο Alexey Shved άγγιξε το triple double με 10 πόντους (ξεπέρασε τους 3.000 στην καριέρα του), 6 ριμπάουντ και 13 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής, με τον Ρώσο να γράφει επίσης και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη μεριά, για τους φιλοξενούμενους -που κόλλησαν στους 70 περίπου πόντους αν και εκτελούσαν με σχεδόν 45% από τρίποντο σε 24 απόπειρες- ξεχώρισε κυρίως ο Luke Sikma με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ σε μόλις 19 λεπτά παρουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 50-37, 69-56, 91-72

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της συνάντησης ΕΔΩ.